אנשיםהשראהחדשות חמותחדשות טובות

הרב שגואטמלה העניקה לו אות הוקרה

אות הוקרה הוא מסוג הדברים הנדירים שמקבלים אנשים שעוסקים בפעילות משמעותית לפעמים רוב חייהם- חלק מהם אף לא זוכים לזה בחייהם ולכן, כשהרב יוסף גרמון הישראלי בן ה30, קיבל לאחרונה אות הוקרה ממדינת גואטמלה על פועלו לסייע למדינה, זה בהחלט לא היה מובן מאליו.

מתנדבי זק”א גואטמלה בטקס קבלת אות ההוקרה

הרב גרמון מצוי בשלוש השנים האחרונות, בגואטמלה הרחוקה שבה קיימת קהילה יהודית לא קטנה שמעסיקה אותו לא מעט. ולמרות זאת, באופן אינטנסיבי למדי פועל הרב לסייע גם לתושבי המדינה הלא יהודיים. באפריל בשנה שעברה יזם את הגעתה של משלחת זק”א במטרה ללמד קבוצת מתנדבים גואטמלים את יסודות ההצלה וההתנהגות בשעת חירום. רצה הגורל וחודשיים אחר כך, כבר נאלץ להפעיל את המתנדבים כדי לסייע לרבבות האנשים שנמלטו מבתיהם כשהר הגעש התפרץ והכחיד את הכפרים שלהם. בנוסף לסיוע המידי החל הרב בפעילות אינטנסיבית לגייס כספים מקבוצות שונות ותורמים רבים כדי לרכוש שטח אדמה מוגנת מפני התפרצות נוספת בעתיד ולבנות בו בתים למשפחות שנותרו ללא בית. הוא הצליח לגייס מעל מיליון וחצי דולר שהספיקו לבנייה של 120 בתים שנועדו לאכלס 10 אנשים כל אחד. לאתר הבתים החדש שהוקם במהירות שיא של חודשיים ניתן השם ירושלים ברוב הוד והדר.

חנוכת אבן הפינה בירושלים בגואטמלה עם יהודה משי זהב, שרה נתניהו, פטריסיה מוראלס והרב גרמון

בשיחה שניהלתי איתו לקראת הנחת אבן הפינה בעיר, בחודש יוני האחרון סיפר לי הרב כי “קיימת אהדה גדולה מאוד בקרב התושבים בגואטמלה לישראל. לא סתם היא המדינה הראשונה אחרי ארה”ב שהעבירה את השגרירות שלה לירושלים”. לא מזמן הגיעה למדינה בשליחות דיפלומטית רשמית מטעם משלחת של משרד החוץ , גם אשת ראש הממשלה שרה נתניהו, בעקבות הזמנתה של אשת נשיא גואטמלה, פטריסיה מוראלס וכמובן שאחד מיעדי הביקור שלה היו גם העיר החדשה. מדינת ישראל עצמה החליטה להתגייס גם היא לטובת התרומות לעזרה לעיר ותרמה כסף שמשמש לבניית 45 בתים נוספים. מה מה שרק מוסיף עוד יותר למיצובה של ישראל.

הרב גרמון נושא דברים בקונגרס במעמד קבלת אות ההוקרה

הרב הקים את מה שהוא מכנה כ”הקואליציה ההומניטרית” שמחברת ארגונים גדולים מהעולם במטרה לתת מענה לעולם ברמה ההומניטרית. כישראלי וכיהודי הוא רואה בעשייה ההומניטרית את השליחות הגדולה ביותר שלשמה הוא פועל ולדעתו בעשייה ההומניטרית. הסיבה שבגללה כל כך חשוב לדעת הרב גרמון שיהודים יותר מכל עם אחר יסייעו לעולם כולו מתחילה לדבריו כבר בבריאת העולם. “כשאלוקים ברא את האדם לא הייתה דת לא היה יהודי או לא היה בן אדם- המקום שבני אדם מתחברים בו הוא העובדה שהם קודם כל אנושיים-בשר ודם. וכבני אדם אנחנו מחויבים לעזור לבני אדם אחרים שנמצאים במצוקה לפני כל שיוך דתי או פוליטי.” בנוסף הוא מציין “אלוקים שאנחנו היהודים מאמינים בו ברא אותנו ובחר בנו בדיוק כדי שאנחנו נעזור ונסייע לעולם- זה תיקון עולם שהיהודים מצווים בו וזה בא לפני כל דבר אחר. הוא נתן לנו חלק רוחני, צלם אלוקים שביכולתנו להאיר את העולם מבלי להעיר לכולם!” היכולת לעזור לאנשים בעולם היא מתנה גדולה וזכות גם מעבר למצווה וברמה הדיפלומטית היא גם עושה שירות נפלא למדינת ישראל בעולם לדעתו.

תעודת ההוקרה

אות ההוקרה שקיבל הרב גרמון בקונגרס בגואטמלה בשבוע שעבר הוא אירוע נדיר ביותר גם בגואטמלה עצמה. “זה דבר שלא קורה כמעט, זה האות הראשון של 2019 ואני מרגיש שזה לא אות שלי אלא של הרעיון היהודי שאני נציג שלו פה” הוא מספר. במעמד הטקס קיבל הרב תעודה ארוכה ובה פירוט הפעילות שנעשו בעזרתו , ביוזמתו וביוזמתו של הרב עם הקהילות השונות בגואטמלה ובראשן כמובן הצלת האנשים בהתפרצות הר הגעש, אך גם הסיוע במתן אוכל לילדים, בניית הבתים בעיר ירושלים החדשה, הפעילות עם הקבוצה שהודרכה ע”י זקא, ועל כל הפעילות שהראתה את הפנים היפות של ישראל במדינה.”

בעיר ירושלים החדשה כבר יש 300 בתים והיד נטויה. חלק מהמשפחות כבר חיות בעיר ובאמצעות התמיכה של הרב שממשיך להגיע לעיתים קרובות ממשיכות פעולות למציאת מקומות עבדה, ויוזמות נוספות. הרב מבחינתו, לא מסתפק בזה. הוא מספר לי בהתלהבות “אנחנו ממשיכים בכל הכוח ורוצים להביא את הפעילות למדינות נוספות, שמנו לנו ליעד לטפל בתת התזונה של הילדים וחיבור של ארגונים גדולים כדי לתת מענה לכל הצרכים באמריקה הלטינית”.

0 0 votes
דירוג הכתבה

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות טובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x