אנשיםהשראהחדשות חמותחדשות טובותתרבות

אברה קדברה-נבחר נשיא חדש!!

יש מי שיאמר שבחירת נשיא בישראל פה אחד זה קסם של ממש- ויש מי שיאמר שכשנמצא האיש המתאים לתפקיד המתאים, זה המעשה הטבעי ביותר שקיים וזה ממש לא קסם בכלל. ולכן, במקרה של בחירתו של ליאור מנור לנשיא אגודת הקוסמים החדש  לא מדובר בקסם למרות שלו זה היה קסם אף אחד לא היה מתפלא.

לא הרבה אנשים יודעים אבל בישראל קיימת אגודת קוסמים חיה ובועטת כבר לא מעט שנים. באגודה כיום חברים מרצונם ובתשלום קצת יותר ממאה עשרים חברים.

ביום ראשון שעבר התקיים כנס הקוסמים הראשון לשנת 2019 אותו הנחה וארגן הנשיא החדש של האגודה ליאור מנור. בכנס השתתפו 100 קוסמים שזה מספר שיא להשתתפות בכנס של האגודה. הרבה קוסמים וותיקים שלקחו חלק הופיעו והציגו קסמים חדשים ובעיקר ליאור מנור הנשיא החדש שהתקבל בתשואות רמות העביר את ה”אני מאמין שלו” לעתיד פעילות אגודת הקוסמים בישראל.

גם מנחה וגם משתתף בקסמים של אחרים
בצעירותו -אין קסם שהוא לא מכיר

“אני קוסם כבר 33 שנה. אני אוהב קסמים עוד מאז שאני ילד”. הוא מספר לי בשיחה שהצלחנו לקיים אחרי לא מעט ניסיונות שנייה לפני שהוא טס להופיע בחברת סטרטאפ בלוס אנג’לס. “בילדות שלי קוסמים היו מעטים והם עשו בעיקר פעלולים עם יונים, ודברים מפחידים. אבל מאוד אהבתי קסמים והתעניינתי בהם כתחביב כמו מוסיקה ואלקטרוניקה. העיסוק הרציני שלי בקסמים התחיל לקראת סיום התואר שלי בלימודי המחשב ומתמטיקה שגם מאוד אהבתי. הכרתי קוסם בשם רוני שחנאי והתחביב הזה חזר אלי בצורה יותר רצינית. התחלתי לקרא ולקחתי שיעורים פרטיים וממש נכנסתי לזה כל כולי. רוני הופיע הרבה בפני ילדים ויום אחד הוא אמר לי  “תיסע לפה יש הופעה”…נסעתי עם מי שהייתה אז החברה שלי ולימים הפכה לאשתי והופעתי בפעם הראשונה בחיי”  מנור זוכר את ההופעה כקו פרשת המים בחייו לאחריה הוא מספר שהגיעו עוד הזמנות להופעות גם מרוני ומאימהות של ילדים שצפו במופע והעבירו הלאה. הקסמים הפכו די מהר לעיסוק אבל המופעים שלו לא היו דומים לשום דבר אחר.

בכנס הקוסמים השבוע

“אני הגעתי עם הרבה דיבורים צחוק והומור ולא רק עם יונים…כל הזמן המצאתי דברים ושילבתי גם את המבוגרים. בגלל ההבנה שלי במחשבים התחילו להזמין אותי להופיע בפני חברות ועובדים וביקשו שאשלב במופע דברים רלוונטיים לתחום המקצועי ובגלל שהיה לי את ההבנה המקצועית יכולתי לעשות את זה בקלות. פתאום התחום הפך לעניין גם מבוגרים בלי קשר למסיבות יום הולדת. זה לקח קצת זמן עד שאנשים מבוגרים שאמרו להם שמגיע קוסם לא עיקמו את האף לפני – אבל מה שבטוח שאחרי המופע אף אחד לא התאכזב. השילוב של היכולת ללהטט ולהדהים אנשים יחד עם הומור ודיבורים הפכו אותי למשהו אחר מרק קוסם המצאתי בעצם תחום חדש של ניחוש שנחשב לטלפתיה אבל לכל אורך הדרך אני מדגיש כל הזמן שאין לי כוחות על טבעיים הכל מבוסס על ידע הסתברות אינטואיציה וגם קצת מזל”

אם תשאלו אנשים בישראל היום מי הוא אמן החושים המוכר ביותר בישראל קרוב לוודאי שליאור אחר יופיע בראש הרשימה – סושרד. לליאור מנור לא רק שזה לא מפריע הוא מאוד שמח וגאה. ההצלחה של ליאור עוברת גם דרכו – ולא רק שלו של הרבה מאוד אמני חושים או קוסמים מפורסמים אחרים שליאור היה מעורב בקריירה שלהם בדרך כזו או אחרת. “אני לא רוצה לדבר על קוסמים אחרים אבל אני יודע שכשאני רואה קוסם טוב אני מתרגש ומתלהב. אחת מהסיבות המרכזיות שאגודת הקוסמים קיימת היא כדי להפרות את הקוסמים בידע ולאפשר להם למוד עוד ועוד ולהתפתח” הוא אומר. את תקופת הזוהר שלו עשה ליאור במשך שנים רבות ממש עם עלייתו לאוויר של ערוץ 2 הניסיוני גם אני זוכרת כילדה את הגבר הצעיר הנאה שכל הזמן הצליח לנחש ולהדהים את האנשים באולפן. איך הגעת לטלוויזיה?  “פעם דן מרגלית ראה אותי בהופעה והוא דיבר בארוחת שבת על הקוסם שהוא ראה והבת שלו שירה מרגלית דיברה על הקוסם שהיא ראתה וכל אחד השוויץ שמי שהוא ראה היה מדהים והתחיל להתבשל רעיון של הזמנה להשתלב בתכנית טלוויזיה…והסתבר להם שבשני המקרים היה מדובר בי הדרך לצלצל להזמין אותי הייתה מאוד קצרה. ככה התחלתי להגיע להופיע בטלוויזיה בפינה ולימים גם בתכנית משלי וניחשתי כל מני דברים ועשיתי כל מני קסמים וטריקים היה לי קטע שהייתי מנסה לנחש את התוצאות של הלוטו…וזה מאוד פרסם אותי.  לעומת הרבה קוסמים מנור גם ממציא חלק מהדברים בעצמו עד היום.

ובנוסף לפרסום ולהזמנות הרבות להופיע בכנסים ואירועים מסביב לעולם הוא גם בעל לא מעט פרסים. אחד מהם הוא פרס מופע הטלפתיה הטוב ביותר בעולם.  בנוסף קיבל גם את פרס היצירתיות בארגון הטלפתיים הבינ”ל בשנת- 2009. לפני 4 שנים קיבל ברוב הוד והדר בארץ את  הפרס הנחשב למפעל חיים מאמ”י.  זה מאוד מוזר לקבל פרס מפעל חיים בגיל 52. מה זה אני עוד ילד במושגי הפרס הזה” הוא אומר. “אבל גם אז וגם היום אני נחשב לקוסם הפעיל הכי וותיק אז קיבלתי את הפרס ואני ממשיך להופיע ולהמציא ועכשיו גם לדאוג לקוסמים האחרים”

איך אתה מסביר את הפרס? אין לי הסבר לסיבה לקבל את הפרס אבל אני יכול לשתף אותך שהרגשתי המון הוקרת תודה מהרבה קוסמים שלמדו אצלי. המון קוסמים למדו והתייעצו איתי כמעט כל מי שאת מכירה ומוביל היום. ועוד הרבה אחרים וכולנו חברים מאוד טובים – הם אפילו הסריטו לי סרטון מיוחד – זה מבחינתי לא פחות מרגש מהפרס”. מנור אמנם רק בן 56 אך משך הזמן הארוך  שהוא עוסק במקצוע יחד עם הישגיו הבולטים בהחלט מאוד מרשימים. וגם מסבירים את בחירתו לכהן כיו”ר אגודת הקוסמים ללא עוררין.

מנור נחשב לאחד מהקוסמים המקצועיים העסוקים ביותר בארץ- לא פחות מליאור סושרד ,נמרוד הראל ושימי אטיאס, שהתחנכו ולמדו אצלו בתחילת דרכם המקצועית. איך אתה חווה את ההצלחה המטאורית שהתחום הזה חווה כיום לאור ההצלחה של סושרד והראל בארץ ובעולם? “אני מאוד שמח וגאה בשניהם, אני חושב שיש לשניהם הרבה מאוד קרדיט לזקוף לזכותם ביוקרה ובאהדה של הקהל לתחום הם מביאים הרבה מאוד כבוד כמובן לתחום וגם לישראל אני מאוד אוהב אותם”.

מה זה אומר להיות נשיא אגודת הקוסמים בישראל מבחינתך? “האמת שמסתבר שזה הרבה הרבה יותר עבודה ממה שחשבתי בהתחלה. אגודת הקוסמים קיימת בראש ובראשונה למען הקוסמים המקצועיים והחובבים ומספקת להם ידע ופעילויות וכמו כל אגודה בעצם קיומה היא מספקת לקוסמים גם גב וביטחון בידיעה שהם לא לבד. אין לאגודה איזו אג’נדה משותפת רק עניין גדול ואהבה לתחום הקסמים. האחריות של נשיא האגודה היא גם נגזרת של מה שהוא מביא לתפקיד- אני למשל רוצה לתת יותר מקום לקוסמים צעירים ולאפשר להם ללמוד ולהתקדם…בנוסף אני חושב שכאגודה כציבור שגם מופיע ומתפרנס מהקהילה אנחנו יכולים וצריכים לתת בחזרה – ולכן החלטתי שכל חבר חדש שמצטרף לאגודה צריך לבצע פעילות התנדבותית בקהילה עם קסמים. אני יודע שבתחילת הדרך שלי הופעתי לילדים וזה נתן לי המון ביטחון ואפשר לי גם להתאמן אז גם לקוסמים צעירים שרוצים להתאמן ולא לגבות עדיין תשלום כמו של קוסם מקצועי מנוסה זו הזדמנות להופיע ולהתאמן וגם לעשות משהו מאוד טוב ולשמח ילדים או אנשים”

העבודה של נשיא האגודה תלויה בעיקר בנשיא עצמו ובמוטיבציה שלו. ולמנור לא חסרה כזו. הוא דואג לארגן את כל הקוסמים יחד לארגן מפגשים כל חודש להביא קוסמים מחו”ל, ללמוד קסמים חדשים ולהביא אותם לקוסמים בארץ, “השבוע אנחנו 50 קוסמים ישראלים שמשתתפים בכנס קוסמים הכי גדול בעולם באנגליה שנסעו יחד כדי ללמוד ולפגוש קוסמים וקסמים. אנחנו גם אגודה חברתית- אנחנו דואגים שהחברים יתנדבו באירועים לאיסוף תרומות, באירועים לנזקקים, לילדים בבתי חולים. אנחנו מתכננים לנסוע עם אוטובוס בדרום ולהוריד 2 קוסמים ביישובי העוטף- אנחנו מחפשים אוטובוס כדי שנוכל לנסוע ולארגן יום קסמים מיוחד לתושבים- זו התנדבות אגודתית שהתחלנו לעבוד עליה. יש לנו גם אגודה צעירה של 30 קוסמים צעירים שהבוגרים מלמדים אותם איך להשתפר והם מחויבים לעשות פעילות בהתנדבות לפחות פעם בשנה. כולם מתנדבים אנחנו אגודה חברתית לא פחות ממקצועית. וכולנו אנשים טובים אז זה מאוד חשוב לנו וכמובן כל חבר חדש בנוסף למבחן קבלה יצטרך לקיים מופע בהתנדבות. יש לנו וועדה שבוחנת את ההצעות לפעילויות של העמותה ואנחנו מציעים לחברים”

יש היום כמה מאות קוסמים בישראל הכוונה לא לכל מי שקנה איזה טריק אלא לאנשים שממש מתלהבים מהתחום ומתעסקים בקסמים ובטריקים – “לא כולם חברים באגודה” מסביר מנור ” יש כל מני קוסמים חובבים שיכולים להיות עורכי דין בבוקר וכל היום מה שהם מתעניינים בו זה טריקים וקסמים. מי שאוהב את התחום באמת מגיע בסופו של דבר להצטרף לאגודה”.

את כל הכנסים, פעילויות והמפגשים מנור מארגן ומתכנן, כמו גם את הפעילויות ההתנדבותיות  ולמרות שמדובר במפגשים חודשיים זה כרוך בלא מעט אופרציה ועבודה. בשונה מנבחרי הציבור או מתמודדים בפריימריז העובדה שמנור משמש כעת כנשיא האגודה היא בהתנדבות מלאה. ” כל שבוע אני טס להופיע במקום אחר במדינה אחרת ואני ממש התברכתי ביכולת להגיע כמעט לכל העולם.  ואני מרגיש עכשיו בכל זאת , שאחרי הרבה מאוד שנים שאני נעזרתי באגודה בעצמי, זה המקום שלי לתת בחזרה ולעזור לכל הקוסמים הצעירים והחדשים והקיימים להתפתח ולהתקדם. זו הזדמנות בשבילי לומר תודה”.

0 0 votes
דירוג הכתבה

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות טובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x