עשרות טונות של חומרי תעמולה ימוחזרו לנייר טואלט!

אין ספק שהבחירות שיתקיימו בפעם השנייה בתוך חצי שנה לראשונה בישראל עולות לכולנו לא רק על העצבים אלא בעיקר המון כסף. אחד מהמשאבים היקרים שמצריכה הזכות לבחור באופן דמוקרטי היא השימוש הרב במוצרים עשויים מנייר וכן גם לא מעט מוצרים מפלסטיק.

לא צריך לפרט את ההשפעות הסביבתיות החמורות של השלכת טונות הפסולת לפח כי במקרה שלנו זה ממש לא עומד לקרות! אולי זה ישעשע אתכם לדעת שכל פסולת הנייר תמוחזר לגלילי נייר טואלט ואת הפלסטיק יהפכו לחומר שישמש למוצרים ממוחזרים שונים.

מנכ"ל נגב אקולוגיה תמונה ערן שמרלק- צילום אדוה ברזיל-

לדברי מנכ"ל נגב אקולוגיה, ערן שמרלק מתברר שניתן לראות מגמת ירידה בכמות הפסולת הכוללת מחומרי התעמולה בהשוואה לבחירות הקודמות "בסבב הבחירות הנוכחי יש פחות מפלגות מה שמשפיע באופן ישיר גם על כמויות הפסולות. בנוסף, הרבה מאוד משאבים בתעמולה הושקעו באינטרנט אך עדיין ישנם עוד עשרות טונות של פסולות שיכולים לגרום לפגיעה חמורה בסביבה אם לא יועברו למחזור."

פליירים, כרזות, פתקי הצבעה, מעטפות, רשימות הבוחרים, וכמובן תיבות ההצבעה, הם רק חלק מחומרי התעמולה בהם נעשה שימוש לפני ובמהלך כל יום הבחירות העשויים מנייר.

אך אל חשש, חברת המחזור נגב אקולוגיה אוספת וממיינת את חומרי התעמולה ומעבירה אותם בהתאם לסוג למתקני המחזור של החברה. "אנחנו בחברה עושים הכל על מנת לצמצם את כמויות הפסולת המועברות להטמנה על ידי מחזור והפיכת הפסולת לחומר גלם שניתן לעשות בו שימוש חוזר, במקרה הזה באלות שיועברו למפעל מפעל שניב תעשיות נייר שייצר מהן נייר טואלט"

טונות של פסולת מתעמולה

זה די משעשע לחשוב שמכל השיח הדמוקרטי הזה בסוף ייצרו נייר טואלט לא? "זה יצא ככה, זה לא מתוכנן מראש. אנחנו מייעדים את המכונות להזמנות שיש ממפעלים שמגיעות אלינו ויצא שזה הזמן שלנו להעביר באלות (גלילי נייר גדולים ) לשימוש נייר טישו וניירות טואלט." הוא אומר. כן יש בזה משהו משעשע אבל זה הרבה יותר מרגיע ממצחיק" הוא מוסיף. "יש משהו מאוד מנחם בעובדה שהזיהום יכול להימנע ולהיחסך ונייר טואלט הוא אחד מהשימושים הכי בסיסיים שיש לכל אדם בלי קשר לדעה או להשקפה שלו. העובדה שבכל מקרה הכל ימוחזר לכדי ניר טואלט יכולה להחזיר לכולנו את הידיעה שבסופו של דבר כולנו בני אדם וכולנו משתמשים בנייר טואלט."

מסתבר שכבר בבחירות הקודמות נעשה שימוש דומה במפעלי החברה אלא שהפעם החברה מוסיפה לפרויקט המחזור של הבחירות גם מחזור של יריעות הפלסטיק "מדובר בטונות של פסולת נייר שמתווספת לפסולת הפלסטיק הנוצרת כתוצאה מחומרי תעמולה ופרסום המודפסים על "שמשוניות" (יריעות עשויות מפוליתילן).- כמו כל שלטי החוצות של המועמדים שפרושים בכבישים בכל רחבי הארץ" הוא מוסיף. "מהפלסטיק הזה יעשה שימוש לייצור טפטפות וכיסאות."

חברת נגב אקולוגיה הוקמה לפני 12 שנה ב2007 כחברת מחזור שייסד היזם התעשייתי מוטי דנן וקיבוץ חצרים. בהמשך הצטרף אליו קיבוץ משמר הנגב, בו ממוקם המפעל ושוכנים משרדי החברה. בחברה מועסקים מעל 200 עובדים שמפעילים כעשרה מתקנים המטפלים במגוון רחב של סוגי פסולת בכל רחבי הארץ. בניהם אתרי קומפוסט, מפעל תעשיות מחזור העוסק בפסולת יבשה ממפעלי תעשייה ורשויות ציבוריות, אתר חרוב המטפל בשפכים אורגניים, סניטריים ומינרליים, נגב מחזור הממחזר פסולת חקלאית וחומרים פלסטיים שהיו בשימוש חקלאי ומפעל למחזור נייר באופקים.

החברה שולטת ב20% מענף איסוף ועיבוד פסולת לצרכים תעשייתיים ואחרים. 50% מתוצרתה ייעודי לייצוא בחו"ל בעיקר למדינות מזרח אסיה.

באיזה סוגים של פסולת החברה מטפלת עוד?

החברה חרטה על דגלה את עקרון שימור ושיפור איכות הסביבה על ידי הקטנת נפחי הפסולת לסוגיה ,המופנית להטמנה והגדלת הכמויות המיועדות למחזור. ההתמחות שלה כוללת תפעול של אתרי הטמנה ומפעלי מחזור וכן התאמת אחסון לפינוי וטיפול בכמה שיותר סוגי פסולת שונים, כמובן, פסולת נייר, קרטון, פלסטיק, עץ. פסולת חקלאית הכוללת גזם, ניילון חממות, צינורות טפף, שקי ביגבגים, פסולת תעשייתית הכוללת גם מתכת וחלקים אלקטרוניים,פסולת בניין ואסבסט ופסולת בעלי חיים. בנוסף החברה מתמחה בטיפול בקרקעות מזוהמות, פסולות ביתית ועירונית ופסולת שפכים על כל סוגיה.

אז לקראת יום השבתון מחר בתקווה שלא ימחזר את עצמו בקרוב שוב ונוכל לפחות ללכת לשירותים בנחת לפני הפעם הבאה (:

רקפת פרא

מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק,הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי והחדשות הטובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of

כתבות קשורות

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker
WhatsApp chat