בריאותחדשות טובות

Fill Well- Be A Friend

ההבנה שהבריאות שלנו כרוכה בתזונה שאנו צורכים כבר ידועה ומוכרת. אבל האם ידעתם שבתקופות מחלה שונות כדאי לאכול מאכלים שונים כדי לסייע לגוף להחלים ולהרגיש טוב יותר? ולא הכוונה לא רק למרק עוף כשיש שפעת- הכוונה היא דווקא להתאמת התזונה להתמודדות עם מחלות קשות בהרבה כמו סוגים שונים של סרטן.  במגזין Journal of cancer Prevention פורסמו תוצאות מחקר המראות כי “תזונה בריאה מאטה את קצב התקדמות המחלה”.

על הבסיס הזה בדיוק מבוסס המיזם החדש Fill Well שמאפשר שירות חדש וייחודי שמספק אוכל בריא עד הבית לחולי סרטן. המיזם הזה מחבר בין המידע אודות המזונות שכוללים ערכים תזונתיים שמיטיבים עם חולי סרטן מסוגים שונים ובמקביל העובדה שהוא מגיע אל החולים הביתה ומאפשר להם לא להצטרך לבשל בעצמם, לדאוג לקניות ואו לבקש מחברים לסייע – בעצם הופך להיות החבר שלהם לתקופת המחלה.

רלי לב מייסת מיזם Fill Well

רלי לב בת ה 54 מצפון תל אביב, שעומדת מאחורי המיזם המקסים, עוסקת רוב שנותיה בצילום – צלמת סטילס ומאמנת קבוצות להתפתחות אישית בעזרת צילום. בשנים האחרונות, עסקה לב בסטיילינג של אוכל. העיסוק באסתטיקה של האוכל פתח בפניה עולם מרתק בתחום הקולינריה. במקביל לעיסוקה זה חוותה בשנים האחרונות את ההשפעות של מחלת הסרטן על משפחתה וחבריה “לפני כשבע שנים חלו הורי בסרטן. אמה בסרטן לבלב ואבא בסרטן כליות, שניהם נפטרו בהפרש של 11 חודשים זה מזה. כעבור שנתיים נפטרה מסרטן השחלות חברתי הטובה בגיל 51. ליוויתי אותה מהיום שבו נתגלתה המחלה ועד יום מותה עשרה וחצי חודשים – וכעבור פחות משנה נפטרה חברה נוספת שלי מסרטן שד גרורתי.”

הנתונים מראים כי כיום יש בארץ 300,000 חולי סרטן וכל שנה מצטרפים עוד קרוב ל- 30,000 איש למעגל החולים . סוגי הסרטן  השכיחים ביותר בישראל הינם: ריאה, שד, מעי וערמונית.

“מרגע שנודע לאדם שלקה בסרטן, הפחד מהמוות משתלט עליו, הטרוף של הטופסולוגיה והבירוקרטיה במערכת הבריאות בישראל- חוסר הידיעה מה יעלה בגורלו ובגורל משפחתו, כל אלה מעוררים חרדה גדולה מאוד. ” היא מספרת “מאותו רגע הוא מוצף בעצות מכל עבר איך לחיות ובעיקר מה לאכול או לא לאכול. חברים יכולים להכין מאכלים ולייעץ אבל זה לא תמיד מה שהחולים צריכים, ומעבר לבלבול שזה יותר אחרי מספר שבועות, כשהשגרה של הטיפולים מתחילה, החולה נותר  לבד, חלש, חסר אונים ותלוי באחרים בכל הקשור, בין היתר, גם בנושא האוכל.”

“בתקופה שליוויתי את חברתי” נזכרת לב, “חקרתי את נושא התזונה לעומק ולמדתי ששינוי הרכב המזון יכול לתמוך בגוף ולסייע בזמן  הטיפולים, וגם להפחית את עוצמת חלק מתופעות הלוואי של הטיפולים” שיחות עם חולים ואנשי מקצוע בתחום האונקולוגיה חיזקו את דעתי, אז גם גיליתי שבארה”ב ובאירופה קיים שרות כזה.”

שאלתי עצמי, למה לא אצלנו?

“זה השלב שבו החלטתי להרים את הכפפה וליזום שירות חדש –  מיזם  חברתי  שיספק אוכל בריא לחולי סרטן עד הבית. הבנתי עם הזמן, שזה היעוד שלי”, היא אומרת בהתרגשות.

הרעיון העומד מאחורי המיזם הוא להקל על המתמודדים עם סרטן, ולהוריד מהם את נטל הקניות והבישול. אך לדברי לב “החלטתי לקחת את זה צעד נוסף קדימה, ולכן – המיזם יספק  למטופלים אוכל ייחודי ובריא, המותאם לסוג הסרטן עימו הם מתמודדים.”

שיק ספירולינה ירוק מחייה

צוות המיזם כולל נטורופתית, העובדת עם חולים אונקולוגיים ושף מופלא, המתמחה באוכל טבעוני בשם גיל הררי. “הרכבנו תפריטים המתאימים לסוגי הסרטן השונים ולכל שלבי המחלה ותופעות הלוואי, כשהמטרה שלנו היא לחזק את הגוף לפני הטיפולים, במהלך הטיפולים ובשלב ההחלמה” מוסיפה לב.

שף- גיל הררי

היא מדגישה גם  כי “האוכל הוא טרי, טעים, בריא, נקי מחומרי הדברה, נקי מתוספים, ללא גלוטן , ללא סוכר וללא חומרים משמרים. והוא מבושל בתנאים היגייניים ויסופק למטופלים עד לביתם באותו היום, כשההובלה לבית המטופלים תתבצע  בתנאים אופטימליים. המנות בריאות, טעימות ואסתטיות,  “בידי האחת כל המחקרים שנעשו בתחום ובידי השנייה כל חומרי הגלם הבריאים, טריים ונקיים מחומרי הדברה ותוספים – שילבתי ביניהם וזה מה שיגיע לביתם של החולים”.  

זהו חלום שעומד להתגשם.

לצורך המיזם הוקם גם אתר הזמנות נוח וקל לניווט www.fillwell.co.il כל מנה המופיעה באתר מפורת למי היא מתאימה, מה כולל ערכה התזונתי ומה השפעתה על הגוף והצילומים של המנות מעוררי תיאבון וחשק לזלול. לטובת הגולשים הם יכולים למלא את סוג הסרטן בחלון החיפוש והמנות המתאימות יעלו להם בהתאם.

סלט שורשים – חיבור לעצמינו, לצמוח מהבסיס – צילום רלי לב

השירות מתאפשר כמנוי שבועי /חודשי /תקופתי במהלכו בשלב ראשון יוצעו ארוחות שייק בריאות, מרק, סלט, מנה עיקרית וקינוח. כל משלוח כולל 5 מנות שמספיקות לכל מנוי ליומיים וחצי. המשלוחים יתבצעו פעמיים בשבוע וארוזות כך שניתן יהיה לקחת אותם לטיפולים עצמם. הכלים מתכלים

כרגע אחרי פחות מחודש כבר רשומים כמנויים לשירות 12 אנשים ובימים אלה עלה לאוויר פרויקט מימון המונים “גיוס הכסף משרת את ההנעה של הפעילות מכיוון שייקח זמן עד שנוכל להגיע לכמות מנויים כזו שתכסה את ההוצאות. הקמת המטבח וניהול הפעילות הלוגיסטית של האריזה והשינוע שעולים המון וכדי לא לדחות את הפעילות אנו זקוקים לסיוע של הקהל הרחב”

“משלוח 5 מנות – מספיק ליומיים וחצי ” Fill Well

לדברי לב, “המיזם שם לו מטרה לשנות את  תפיסת העולם של הקהל שיודע שצריך לאכול בריא, אבל אין לו את היכולות להכין לעצמו, אין לו את הידע, אין לו את הכוח ואין לו מי שיבשל לו במקומו. שלוש שנים של מחקרים לימדו אותי, שרק במיעוט מהמקרים זוכים החולים לתמיכה גורפת מצד משפחותיהם, ששינו את כל מערך התזונה במשפחה לטובת התזונה הבריאה”.

בנוסף למזון מותאם, המיזם מציע תשתית תומכת ובסיס ידע מהימן עבור המתמודדים עם המחלה שכולל מחקרים עדכניים מתורגמים שמתעדכנים באופן שוטף. לרשות הגולשים קיימת גם קהילה של בשלנים ויועצים, מתכונים, ידע וליווי מקצועי, ייעוץ נטורופתי, רגשי, ופיזיולוגי. כמו כן, הקמנו מאגר ידע, המתעדכן באופן שוטף בכל המחקרים הקושרים בין תזונה להבראה, כמו גם מתכונים בריאים של שפים. “הכל כדי לספק לחולים מעטפת אמינה רחבה וליצור גם קהילה תומכת חברתית וחברית”

0 0 votes
דירוג הכתבה

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות טובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x