קובעים שיא חדש בגינס ומעבירים מסר לעם האיראני!

אולי כל מה שצריך כדי שלא להיגרר למלחמה עם איראן זה שדונאלד טראמפ ורוה"מ ילמדו כמה מילים וביטויים בפרסית? לא זה לא רעיון דמיוני קיימת יוזמה ממשית ללימוד פרסית שגם מתיימרת לקבוע שיא גינס חדש והיא משלנו!

לפני כשנה פנה ראש ממשלת ישראל -בנימין נתניהו בפניה ישירה לעם האיראני כדי שיבינו את הערך הרב שיוכל להיות להם ביחסים טובים עם ישראל- פנייה הזו נעשתה באנגלית ובסרטון שולב תרגום לפרסית בכתב. הפניה זכתה לתגובות רבות בישראל, בעולם וכמובן גם באיראן. אז אם כבר התחלנו את מערכת היחסים, מדוע לא לעלות שלב?

מתן פינקס, מרצה לאמנות חברתית ומי שעומד מאחורי היוזמה החברתית אמנותית 'שגרירות איראן בירושלים', מציין "כמו שאנחנו בישראל מתרגשים כשתיירים ואנשים מפורסמים או מנהיגים פונים אלינו בעברית – הפניה האמיתית לעם האיראני צריכה להיות קודם כל בשפתם- בפרסית. ביבי לא חייב ללמוד את כל הטקסט בפרסית אבל לשלב כמה מילים בפרסית בפירוש היה מביא לתגובות אוהדות בהרבה ואולי גם להשפעה"

העבודה השוטפת והרבה שמקיים פינקס וצוות השותפים ביוזמת השגרירות שהקימו לפני ארבע שנים מאפשרת להם לקיים יחסים רצופים עם העם האיראני בעמוד הפייסבוק, בערוץ רדיו שמשדר לאיראן ובשלל פעילויות ויוזמות שמתקיימות בארץ ובעולם בשילוב של אמנים איראנים וישראלים מתחומי אומנות שונים ומגוונים.

שיעור הפרסית הגדול בעולם

היום מושק רשמית קמפיין מימון המונים לפרויקט חדש ומקסים שלהם "שיעור הפרסית הגדול בעולם" שיתקיים בתאריך 12.6.19 בבניין כלל בירושלים. "יש לזה ביקוש ענק ורק כדי לסבר את האוזן גם בלי שהפצנו לקהל הרחב את הקמפיין לגיוס הכסף כבר הגענו ביום אחד ל12% מסכום הגיוס שזה נתון מדהים".

לקבוע שיא חדש בגינס.

בשיעור מכוונים שותפי היוזמה ללמד מילים שונות ואיך נכון להגות אותם, במקביל נשמע מוסיקה איראנית, ולשלב מופעי מחול וסטנדאטפ של אמנים ישראלים עם זיקה לתרבות האיראנית. "צריך להבין שעצם ההגעה של הרבה אנשים ישראליים במטרה ללמוד מילים /ביטויים ותרבות של איראן היא עצמה ההישג הכי גדול גם בלי קשר לקביעת ההישג כשיא רשום של גינס".

לוגו שיא גינס

עד כה לא התקיים שיעור בסדר גודל של אלפי אנשים שאינם דוברי שפה ללימוד שפה אחרת – מה שיוצר עניין רב בקרב האחראיים בג'ינס על הנושא שגם צפויים לקחת חלק באירוע עצמו ונמצאים בקשר שוטף עם שותפי השגרירות.

אז למה בכל זאת חשוב לקבוע את השיא בגינס? "שיאי גינס הם מוסד מכובד שמוכר ומקובל בכל העולם ומעבר ליוקרה של קביעת שיא עולם חדש יש פה בעצם גם מעין הזמנה ואתגר לשאר אומות העולם לנסות ולשבור את השיא- איזה יופי זה שעמים ילמדו בצורה כזו גדולה שפה ופולקלור של עם אחר " אני לגמרי מדמיינת את זה ושואלת את פינקס לאיזו תוצאה מלבד קביעת השיא הם מצפים והוא משיב שעצם ההגעה של האנשים לשיעור כזה היא כבר תוצאה גם בלי קשר לקביעת השיא אבל גם כשהשיא יקבע", הוא אומר" אולי לא נראה אפקט מיידי ותגובה של העם האיראני (בטח שלא בפומבי) אבל אין ספק שצריך להמשיך ולנסות לתקשר איתם. דרך פוליטיקאים זה עובד קצת פחות טוב, מסתבר. וחשוב לא פחות, שאנחנו כחברה נאמין ביכולת שלנו לשנות מציאות".

והוא מוסיף "אנו האזרחים יכולים לשנות באמצעות האפשרויות שקיימות לרשותנו – טכנולוגיה ויכולת לדבר. מעבר לכך, אנחנו חייבים לנסות ולהשפיע על המציאות ולא רק לחכות לישועה מהמנהיגים. הם הרי צומחים מתוכנו, אז חשוב שיצמחו מקרקע יצירתית ופוריה- גם ביבי עצמו קורא לעם האיראני לעשות את זה – אולי עדיף שנשמש קודם כל דוגמה?".

תגיות

רקפת פרא

מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק,הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי והחדשות הטובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of

כתבות קשורות

Close
WhatsApp chat