חודש מנדלה הישראלי

למרות שהאו"ם הכריז בשנת 2009 על יום מנדלה הבינלאומי ב-18 ביולי, השנה, לרגל עשור למען צאצאי אפריקה החליטו בעמותת "מאוחדים למען זכויות אדם" לציין את החודש כולו בישראל, כחודש מנדלה. ובאירוע מיוחד לאחד כוחות של דתות, תרבויות ואנשים למען קיום וחינוך על זכויות האדם ברחבי ישראל.

העמותה הישראלית היא זרוע של ארגון UHRI הבינ"ל שפועל ללא מטרת רווח מאז 2001 ופועל ללמד נוער על זכויות האדם, בעיקר על 'ההכרזה האוניברסלית בדבר זכויות האדם', ולעודד אותם לתמוך בסובלנות ובשלום. 'נוער למען זכויות האדם הבינלאומי' צמח והפך לתנועה עולמית שמכילה מאות קבוצות, מועדונים וסניפים בכל רחבי העולם.

מימין אורנה בלום ודיויד קריצון מנהלי עמותת מאוחדים למען זכויות אדם

לדברי דיויד קריצון , 32 מיפו שמנהל יחד עם אורנה בלום את העמותה ב-4 השנים האחרונות" הגעתי לעמותה בעקבות רצון מגיל צעיר לעשות זכויות אדם". המטרה שלנו היא לאחד תרבויות, זרמים, דתות, גזעים ואנשים למען שמירה על זכויות האדם וקיום עולם טוב יותר."

באירוע לציון חודש מנדלה שהתקיים ביפו ביום שלישי לקחו חלק מנהיגים מרחבי הארץ. אחרי מינגלינג קצר התיישבו כחמישים מובילים וכל אחד בתורו דיבר והציג מצד אחד את הכאב בקהילה ומצד שני את התקווה והאופטימיות

מצולמים השני מימין דוד קריצון מנהל עמותת מאוחדים למען זכויות אדם, שר קזריאל ראש קשרי חוץ של העבריים מדימונה, ספי פישלר דובר המרכז לסיינטולוגיה, למטה מימין שייח נאסיף באדר, בישופ אוג׳בו מדרום אפריקה, שייח קאסם באדר ויושב ראש המועצה לשלום, שייח אייאד אלביד וד״ר אליעזר גלאודבך

"יום מנדלה הוא יום קריאה לפעולה עולמי, שמציין את הרעיון כי לכל אדם יש את הכוח לשנות את העולם, ואת היכולת להשפיע." משיב קריצון. "המסר של הקמפיין שלנו ליום מנדלה היה: "נלסון מנדלה נלחם עבור צדק חברתי במשך 67 שנים. אנחנו מבקשים מכם להתחיל עם 67 דקות." נלסון מנדלה הוא אחד מהאנשים החשובים ביותר בהיסטוריה בכל מה שקשור למלחמה על זכויות אדם ומבחינתנו זה סוג של חגיגה של כל מה שאנחנו עושים".

והוא ממשיך "יהיה לנו לכבוד אם יום כזה יוכל להוביל לכך שאנשים ברחבי העולם, יחברו יחד כדי להילחם בעוני ולקדם את השלום, את ההתפייסות ואת הגיוון התרבותי," כמו שנלסון מנדלה עצמו הכריז והפכה להיות המשימה שלנו."

"יש הרבה מאוד עבודה ברמה העולמית ככלל וברמה הארצישראלית בפרט" הוא אומר. "אבל יש חדשות טובות שהאירוע הזה אולי משקף יותר טוב מכל דבר שאני אוכל לומר במילים. יש המון אנשים שרוצים לעשות עשייה משותפת למען קיום זכויות האדם בארץ. הרצון לאחד כוחות ולהיות חברים ומצד אחד לשמור על התרבות הייחודית ומצד שני לעזור לאחרים."

איך אתה מסכם את האירוע?

לפגוש ולשמוע יחד נציגים מהקהילה האריתראית, אתיופית, דרוזית, בדואית, גאנהית ומדרום אפריקה מדברים על הכאב שהם חווים ומצד שני את הפעולות לקיום וקידום זכויות האדם. ההחלטה של כולם לשתף יותר פעולה ולנסות להכיר יותר את הקשיים של השכן ולראות איך לעזור הייתה חוויה מרגשת
כמו כן נוצרו חיבורים ממש טובים יצאתי מאד אופטימי!"

שלום קטן

במסגרת פעילות העמותה פועלים בני נוער ומתנדבים במספר דרכים כדי להרחיב את המודעות לזכויות האדם ברחבי הארץ. מחלקים חוברות הסבר, מקרינים סרטונים קצרים , ומעבירים הרצאות בנושא זכויות האדם בבתי ספר ובמוסדות שונים בהתנדבות מלאה. "העברנו כבר עשרות הרצאות כאלה ומתכוונים להמשיך ולהתרחב. המתנה הכי גדולה בקידום עשייה שהיא מקרבת ומאחדת, היא ההבנה שהאדם הוא טוב ביסודו. לכל מקום שאליו הגעתי פגשתי אנשי חינוך ומנהל שמטרתם לעשות ישראל טובה יותר לכולם. הפעילויות השונות מתעדכנות בעמוד הפייסבוק ובאתר החברה וניתן להצטרף וליצור קשר או להזמין הרצאות.

אזור מקודש של הדרוזים בחורפיש

בנוסף, יצרנו פרויקט בשם "שלום קטן", זהו פרויקט שמאחד תרבויות ודתות מכל הארץ, למשל, בסוף ספטמבר מתוכנן מפגש בחורפיש כדי לפגוש ולהכיר את התרבות והמנהגים של העדה הדרוזית". חשוב לו מאוד להדגיש שהעמותה בשום אופן לא פוליטית ופועלת למען קידום זכויות אדם באופן שווה ומוחלט. יש בעמותה פעילים מכל קצוות הקשת הפוליטית ומצטרפים עוד ועוד. המושג שלום מתייחס למציאות שבה יש חופש והוא צריך להתחיל בקטן והוא מסכם "המפגשים וההיכרות מאפשרים שיח ומציאת מכנה משותף. וכך, על ידי כך שבכל פעם מבקרים אזור אחר בארץ ובכך יוצרים ׳שלום קטן׳ עד שנצליח ליצור שלום גדול בעולם."

תגיות

רקפת פרא

מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק,הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי והחדשות הטובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of

כתבות קשורות

בדוק גם

Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker
WhatsApp chat