אנשיםהשראהחדשות טובותחינוך

פרויקט החמלה של טליה

לרוב המילה חמלה מתקשרת לשיח מבוגרים אבל כשילדה אחת צעירה מתל אביב לקחה על עצמה ליצור מעט יותר חמלה מסביבה אפילו ראש הממשלה לא נשאר אדיש.

לפני שלוש שנים כשטליה שרון-אלכסנדרוביץ מתל אביב למדה בכיתה ב', היא לקחה חלק בקורס אווטר® -קורס ייחודי לפיתוח התודעה שפותח ע"י הארי פאלמר לפני למעלה משלושים שנה ומתקיים בכל רחבי העולם. אמה של טליה מירי שרון בת 43 פעילה בתחום פיתוח המודעות ומאסטרית של השיטה כבר 16 שנים ואחרי שטליה (אז בת 8) ביקשה ממנה להצטרף , היא הגיעה להחלטה שהיא תיקח אותה וגם את אחותה מעיין (אז בת 5.5) לקורס שהתקיים בהולנד.

טליה שרון-אלכסנדרוביץ

"טליה מאוד התחברה לרעיון הכללי של הקורס שאנשים יכולים לקחת אחריות על החיים שלהם ולבחור נקודות מבט שונות על החיים ולא להיתקע על נקודת מבט אחת בלבד" מספרת שרון. "מאוד התחברתי לתרגילים" טליה מצטרפת לשיחה. "במיוחד אהבתי את תרגיל החמלה" היא נזכרת.

תרגיל החמלה

ביום השני של הקורס במסגרת מה שנקרא סדנת ה"התחדשות"™ אחרי שעוברים על כל מני נקודות שונות שעוזרות לנו לראות איך אנחנו חושבים ואיך אנחנו מתנהגים בהתאם למה שאנחנו מאמינים, יש חלק מאוד חשוב שעוסק ביחסים שלנו עם אנשים אחרים. טליה מספרת שאת התרגיל ההוא היא עשתה על סבא שלה, שנפטר כשהיא הייתה ממש קטנה. מה הרגשת אחרי?  "הרגשתי יותר קרובה אליו, אפילו שהוא כבר לא אתנו".

טליה מסיימת את קורס האווטר בהולנד עם אמא מירי שרון ואחותה מעיין

"אחרי שעשתה את התרגיל היא קיבלה החלטה חשובה" מספרת שרון, "לעשות את קורס המאסטרים ולהעביר לאחרים את הקורס בעצמה".  טליה מספרת שרצתה לעזור לאחרים להרגיש טוב יותר עם עצמם ועם הסביבה.

המאסטרית הצעירה ביותר בישראל

הקורס המאסטרים באורלנדו – טליה עם עוד 20-30 ילדים מרחבי העולם

את קורס המאסטרים עשתה טליה שבועיים אחרי הקורס ההוא -הפעם באורלנדו, יחד עם עוד עשרות ילדים מרחבי העולם כולו.  כבר בקורס ידעתי שהדבר הראשון שאעשה כשאחזור לארץ יהיה להעביר תרגילים של חמלה בכיתה שלי וכבר קבעתי עם המחנכת שאעשה מצגת לילדים. ילדים וילדות בכיתה התעניינו בחוויות שטליה עברה. "מירי נזכרת שהמחנכת בזמנו סיפרה לה שהילדים שיתפו פעולה בצורה מקסימה ואמרו לה בסיום התרגיל שתמשיך כי הם לא רצו שהתרגיל יסתיים.

מכתב מפתיע מראש הממשלה

טליה לא הסתפקה בזה והחליטה להעביר את התרגיל ללא אחר מאשר ראש הממשלה בנימין נתניהו והציעה לשלוח לו כרטיסים של תרגיל החמלה כרעיון אישי שלה לזרז את הבאתו של השלום.

במכתבה לרוה"מ כתבה טליה: "כבוד ראש הממשלה, אנא קבל וחלוק את הערכתנו, ואת השי הזה, של תרגילי החמלה. התוצאה הצפויה מעשיית תרגיל זה היא תחושה אישית של שלווה. זה פשוט וקל לעשות אותו, בכל מקום, ובכל זמן.

חוויה שחוזרת על עצמה בעשיית התרגיל היא שהוא ממוסס בקלות כעס ומתח. אנחנו לא יכולים לחשוב על דבר חשוב יותר כרגע מלעודד את המנהיגים שלנו לפעול עם פחות כעס ומתח, ועם יותר חמלה. המתנה הזו היא באדיבות צוות החמלה העולמי – פרויקט שפותח על מנת לתמוך במנהיגות מלאת חמלה ברחבי העולם. למידע נוסף על הפרויקט ראה לינק
מאחלת לך יום נפלא, טליה שרון-אלכסנדרוביץ' -תלמידת כיתה ג', בית הספר יהודה המכבי"

המכתב ששלח ראש הממשלה לטליה

כמה חודשים אח"כ כשטליה כבר כמעט שכחה מהעניין, קיבלה לפתע ממש בסמוך לחופשת הקיץ מכתב בדואר מראש הממשלה. "זה היה מאוד מרגש" היא נזכרת, "לראות שהוא קיבל את המכתב שלי וקרא את תרגיל החמלה זה כבר משהו מיוחד. זה בכל זאת ראש הממשלה שלנו והוא כתב דברים ממש נחמדים לילדה רגילה כמוני"

פרויקט החמלה

טליה מעבירה את תרגיל החמלה בפעם הראשונה בכיתב ב'

בפברואר האחרון, עקב מספר בעיות חברתיות שנוצרו בכיתה ה של טליה עם מספר ילדים הציעה טליה למחנכת הכיתה מיטל ויטונסקי להעביר את התרגיל שוב לכיתה. לדברי המחנכת "טליה ילדה מאוד מיוחדת, רגישה ומאוד מכילה ילדים שיש להם התבטאויות פחות נורמטיביות והיא פחות שיפוטית כלפיהם, ילדים שיש להם קושי רגשי והיא מאוד נעימה ומקבלת ואמפטית.  טליה פנתה אלי וסיפרה לי על פרויקט החמלה לאור זה שיש חוסר סובלנות מצד ילדים בכיתה. נעתרתי להצעתה בלי ציפיות מיוחדות". ומה קרה? "היא הקרינה את המצגת על הלוח והכיתה כולה הייתה מאוד רגועה ושיתפה פעולה. אני עשיתי את התרגיל בעצמי וחוויתי תחושה של טוהר אח"כ. כשהתרגיל הסתיים הילדים אמרו לה שיש לה קול מאוד מרגיע ורצו שהיא תמשיך עוד."  

לאור התגובות שהמחנכת זיהתה היא הזמינה את טליה לחזור ולבצע את התרגיל שוב מדי חודש כדי שהשפעתו תוטמע. אך היא לא הסתפקה בזה ולקראת יום ההורים שהתקיים בסמיכות העבירה את שמה של טליה למנהל בית הספר אדר ארד שזימן את טליה לשיחה במהלכה שאל אותה אם היא יודעת למה הוא ביקש ממנה לבוא – כשהיא השיבה שלא הוא אמר לה "הזמנתי אותך לפה כי את תלמידה מצטיינת אבל אני לא מתכוון בהכרח להצלחה שלך בלימודים אלא לאיך שאת מתנהגת לחברים ולמורים ואפילו אליי – תמיד באדיבות, בחביבות ובאכפתיות ותמיד מוכנה לעזור לכולם, מבלי שיצטרכו בכלל לבקש.

ביום שישי הקרוב יציינו בכיתה של טליה את יום ההולדת של ילדי אפריל – במקרה מדובר ב4 בנות ואחת מהן היא טליה. כשהילדות ישבו להחליט מה יעשו בתחנות השונות במסגרת הפעילות היה לכולן ברור שטליה מעבירה את תרגיל החמלה!

מוזמנים לנסות לתרגל גם בעצמכם:

https://www.youtube.com/watch?v=Arp_qeuFfyc&feature=youtu.be&t=49

אווטר® והתחדשות™ הם סימנים מסחריים רשומים של חברת סטארס אדג' הבינלאומית בע"מ. כל הזכויות שמורות. קורס האווטר פותח על ידי הארי פאלמר בשנת 1987. לפרטים נוספים ראו https://www.avatarepc.com/ ולמידע בעברית https://www.avatar9.co.il//.

0 0 votes
דירוג הכתבה

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות טובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x