השראהחדשות טובות

מצעד הגבורה

בדצמבר 2017 השתתף ליאון בן נס-ואנונו בנסיעה לפולין במסגרת פרויקט "עדים במדים" שמועבר בצה"ל לחניכי קורס מפ"ים. בן-נס ואנונו עורך דין בן 33 מתל אביב, מספר שכבר ממפגש ההכנה החל להתגלגל רעיון כחלק ממענה לשאלה שהופנתה אליהם לראות "מה הם יכולים לעשות כדי לחזק את ההנצחה"? מספר מפ"ים התחילו יחד לגלגל את הרעיון לקיים מסע מיוחד שדרכו יוכלו להנציח את סיפור גבורתם של השורדים ויחד עם חניכי קורס נוספים העלו את הרעיון לקיים בישראל ביום השואה מצעד גבורה.

ליאון בן נס ואנונו ולילי הבר – צוות מוביל תל אביב

לדברי בן נס ואנונו- "מצעד הגבורה הינו, צעדה אקטיבית ביום הזיכרון לשואה ולגבורה, הנושאת את מסר חיזוק הנרטיב של גבורת החיים. אנו מראים לשורדים שאנו זוכרים שהם הגיבורים האמתיים, ומזכירים לעצמנו שגם אנחנו יכולים לבחור בנתיב גבורת החיים- אקטיביות, אופטימיות ואחדות – אל מול המכשולים והקשיים להמשיך קדימה בדרך שמקדמת חיים, שלנו ושל אחרים".

טירוני חטיבת כפיר מצעד הגבורה בירושלים 2018

בשנה שעברה המצעד התקיים בפעם הראשונה בשני מוקדים: בירושלים שבה צעדו כ 700 טירונים של חטיבת כפיר ובקיבוץ לוחמי הגטאות שבו לקחו חלק כאלף חמש מאות חיילים בסדיר ומילואים, ילדים, בני נוער, מבוגרים, וגם שורדי שואה שצעדו יחד מסלול באורך 3 ק"מ.

השנה תתקיים הצעדה בשעות אחה"צ (כינוס בסביבות 17:00-1630 פעילות של כ-4 שעות), לקראת מוצאי יום הזיכרון לשואה ולגבורה – 2.5.2019 ומתוכננת להתקיים מדרום לצפון

להעביר הלאה את הערכים של הגבורה

"מה שאנחנו מבקשים לעשות הוא להפוך את הזיכרון לנוכח- ומה שמסייע לזיכרון הוא עשייה אקטיבית" מסביר לי ליאון ומצטט את המשפט המפורסם של שפינוזה לפיו "נפש האדם מתרחקת מכל מה שמפחית מעצמתה, ומחפשת את כל מה שמעצים את רוחה" ומסביר שהמטרה העיקרית היא לעבור מהנצחה פאסיבית לאקטיבית, במקום טקס, וצפירה שאין להן השפעה אמתית על הזיכרון כי הנוכחים פאסיביים, צעדה נחרטת בזיכרון. ובמקום הסיפור על צעדות המוות שהנאצים עשו לנו, נספר באמצעות הצעדה החדשה את הסיפור על הגבורה של כל אלו שבחרו לעשות עוד צעד קדימה קטן כגדול, כשקיימות כל הסיבות האפשריות לוותר".

לדברי בן נס ואנונו החשיבות הגדולה בקיום הצעדה הוא חיבור הדורות הבאים לסיפור הגבורה לחבר את הדורות הבאים, ולרתום את כולנו לעשייה משותפת לאורך השנה. "אנחנו מקווים שמשתתפי המצעדים, שמחפשים עשייה אקטיבית, יבחרו להמשיך בדרך גבורת החיים ואחרי המצעד יתחברו לפעילות התנדבותית  למען השורדים במהלך השנה כולה, וכך יסייעו להם להמשיך לשרוד ולנצח ניצחונות קטנים שבדרך הזו גם מזכירים לכולנו, שכמוהם גם אנחנו יכולים להיות גיבורים"

להעביר הלאה את הערכים של גבורה

כפרויקט שקם מהשטח, הוא מבוסס כולו על מתנדבים רתומים, "בדיוק כשם שצבא הגנה לישראל וחילות השדה מבוססים על רוח הנתינה וההקרבה למען המולדת" מבהיר ליאון.

התכנית למצעדים השונים תכלול: הרשמה וחלוקת תשורות יוזמי הפרויקט מקווים להצליח לאסוף כתרומות באמצעות חולצות, כובעים, דגלים, שירונים וכמובן גם באמצעות פרויקט מימון המונים בלינק. כל מצעד יפתח בטקס קצר, לאחריו תתקיים צעדה באורך 1-3 ק"מ שתלווה בשירים שקטים, בסיום הצעידה תתאפשר הצטרפות לטקס קיים/ למעגלי שיח בנושא גבורת החיים.

יזמי המצעד מזמינים את כל מי שהיוזמה נראית לו להצטרף ולשתף פעולה, על מנת שיחד נוכל לצעוד בנתיב הגבורה. משפחות וקהילות, צעירים ומבוגרים, חיילים ואזרחים, משפחות, קבוצות עובדים ויחידים – ביחד נוביל את חיזוק נרטיב גבורת החיים ונייצר אימפקט משמעותי לעשייה חברתית.

המצעדים השונים יתקיימו כאמור בחמישה מוקדים שונים:

אילת (1.5.2019 – 17:30 – הובלה בידי שבט הצופים אילת, אורן דולב 052-2396000), הצטרפות לטקס ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה העירוני.

בירושלים 2.5.2019 – במהלך שעות הבוקר יתקיים מצעד צבאי ממתחם ממילא לעבר הכותל ולאורך החומות בהובלת בא"ח כפיר, חטיבת עציוני. מעגלי שיח יועברו במהלך הצעדה לחיילים. בסיום הצעדה יעברו החיילים השבעה.

תל אביב –  (2.5.2019 – 16:30, הובלה בשיתוף עיריית תל אביב, בית התפוצות, הנהגת תל אביב צופים, אחריי, ארגון יוצאי קראקוב, עופות החול, דורות ההמשך) – יציאה מרוטשילד 1 ועד לכיכר היכל התרבות, מעגלי שיח יתקיימו טרם הצעדה לקבוצות מאורגנות, שרים בכיכר בסוף הצעדה.
לוחמי הגטאות (2.5.2019 – 17:00, הובלה בשיתוף מועצה אזורית מטה אשר, בית לוחמי הגטאות, מכינת רבין), יציאה מאנדרטת השייטת בחוף שבי ציון, והצטרפות לעצרת הנעילה בבית לוחמי הגטאות.
קרית מוצקין (2.5.2019 – 17:00 – הובלה מרכז משמעות, ד"ר לאה גנור, 054-9391742)

לפרטים נוספים ניתן להיכנס לעמוד הפייסבוק בלינק ולאתר בלינק

0 0 votes
דירוג הכתבה

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות טובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x