השראהחדשות טובותחינוך

משלחת הדבש הישראלית

אם מישהו אומר לכם שלא הכל דבש בארץ אז אחרי הכתבה הזו תוכלו להציג פרספקטיבה חדשה

שניים מתוך חברי המשלחת הישראלית שנבחרה על ידי מועצת הדבש לייצג את ישראל בתחרות הבינלאומית לדבוראים צעירים, IMYB –International Meeting of Young Beekeepers שהתקיימה בסלובקיה, חזרו השבוע עם הישג מרשים- זכייה במקום השני בקטגוריית 'משלחות מעורבות'.

ולמרות שרק שניים מבין חברי המשלחת זכו במקום המכובד מבחינת המשלחת ומנהליה מדובר בהישג גדול למשלחת כולה ובעבודת צוות משותפת וגאוות יחידה מלאה!

תופעת היעלמות הדבורים בעולם, ועידוד דור שני ושלישי להצטרף לענפי החקלאות השונים, הביא את ארגון הדבוראים העולמי, לייסוד תחרות בינלאומית לדבוראים צעירים. בעולם כולו קיימת תופעה מדאיגה ביותר, של היעלמות שליש מאוכלוסיית הדבורים! שכן, דבורת הדבש הינה המאביקה הבלעדית בחקלאות, האחראית להאבקת 80% מסך הגידולים החקלאיים בעולם. בלעדיה, לא תישאר חקלאות ולא יהיה מזון בעולם.

מנכ"ל מועצת הדבש זאב מידן

לדברי מנכ"ל מועצת הדבש זאב מידן: "בארץ מספר הדבוראים באופן יחסי דווקא עלה, מתוך מגמה של מועצת הדבש לעודד את הדור הבא של הדבוראים ודבוראים צעירים להיכנס לענף שנחשב קשה מאוד לעבודה, אך הוא קריטי להמשך קיום החקלאות .
בכל העולם ובארץ מנסים למגר את תופעת היעלמות הדבורים. אחד מהפתרונות הוא- פרויקט נטיעות צופניות שמנהלות מועצת הדבש והקרן הקיימת לישראל במטרה לתת מענה להתמעטות צמחי הצוף בארץ והירידה בייצור הדבש ולאפשר מזון לדבורים להמשך קיומן, וכן קידום מחקרים, ופעילות חינוכית במכוורות התיירותיות ברחבי הארץ והשתתפות בתחרות הבינלאומית לדבוראים צעירים.

"כיום פועלים בישראל כ- 510 דבוראים המטפלים ב-120 אלף כוורות הפזורות ברחבי הארץ, מתוכן מוצבות 80,000 כוורות באזורי גידול חקלאיים ומשמשות להאבקה".

בקטגוריית 'משלחות מעורבות', חולקו הדבוראים הצעירים מהמדינות המתחרות לקבוצות שונות. חברת המשלחת הישראלית קטרין לוקיאנוב צוותה לקבוצה בה דבוראים צעירים ממדינות- קנדה, צרפת, סקוטלנד, סלובניה וניגריה. את קבוצה זו הדריך איתי אויסטרייכר, מאמן הקבוצה הישראלית לאורך שלבי התחרות, שכללו- עבודת הכוורת, ידע בתחום, התמודדות עם הטיפול בהם, מיומנויות שימוש בכלי העבודה של הדבוראים וכמובן טעימות דבש. קבוצתם של לוקיאנוב ואויסטרייכר זכו במקום השני ונרשמה התרגשות רבה בקרב המשלחת הישראלית.

מודן מוסיף כי "מדובר בהישג המרשים ביותר, שנרשם עד כה עבור ישראל, בתחרויות הבינלאומיות לדבוראים צעיריםאני מברך את הדבוראים הצעירים, על הזכייה הממלאת אותנו בגאווה גדולה, ומחדדת את ההכרה בענף הדבש החשוב לייצור מזון, ומקרב את דור ההמשך של הדבוראים לענף והעשרת הידע החשוב בתחום. עצם קיום התחרות החשובה מביא עימה את המסר החשוב ביותר- כי על האנושות כולה לשמור על דבורת הדבש ולהגן עליה מפני תופעת ההיעלמות, המסכנת את ייצור המזון שלנו ואת חיי כל בני האדם בעולם כולו".

מלמטה משמאל המורה שרון ניר ענבר, קטרין לוקיאנוב שנייה משמאל בשורה התחתונה ולידה מימין איתי אויסטרייכר

שרון ניר ענבר, מורה למדעים וחקלאות בכפר הנוער ויצו, שליוותה את המשלחת סיפרה: "הדבוראים הצעירים שלנו, התרגשו מאוד והתמלאו גאווה גדולה כאשר זכו במקום השני. בתחילת התחרות כל משלחת הציגה את מדינתם. חברי המשלחת הישראלית בחרה לשיר את הבה נגילה הפזמון העברי מהמפורסמים ביותר בעולם, שזכה למעמד של שיר עם, עם דגלי ישראל בידיהם, וסחפו את כל משלחות הדבוראים והשופטים לריקוד מרגש של מעגלים" ניר ענבר הוסיפה, כי, איתי, אורי, לירן וקתרין משמשים דוגמה לכל בני הנוער בישראל, כתלמידי מגמת הדבורים הם סוכני השינוי, המקדישים את חייהם לדבורי הדבש הנמצאות בסכנת הכחדה.

תלמידי כפר הנוער מתגוררים בישובים הכפריים הסמוכים אליו, בסביבה ירוקה וחקלאית. בכפר הנוער, לומדים תכנים אקולוגיים, ותכנים הקשורים לבעלי חיים, המשולבים בתכנית הלימודים הקיימת בחטיבה ובתיכון, דבר המסייע לתלמידים לפיתוח מודעות סביבתית ולקיחת אחריות אישית על סביבתו הקרובה לטווח ארוך. פתיחת ענף החקלאות ללימודים בכפר הנוער, באה במטרה להגביר את מודעות התלמידים לנושא חשוב זה, ולהביא את בית הספר, למצב בו יוביל את יישובי האזור להישגים טובים בכל הקשור לשמירת על הסביבה, ובעלי החיים בה.  

0 0 votes
דירוג הכתבה

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות טובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x