השליחה המתוקה של יהדות התפוצות לארגנטינה

העם היהודי מפוזר ברחבי העולם ולמרות שמדינת ישראל קיימת ובועטת יש מי שבוחרים להישאר בגולה. במשרד התפוצות התקבלה החלטה לפני כמה שנים להפנות משאבים במטרה לשמר את הקשר של יהדות התפוצות לארץ בכל מקרה.

יוזמה חדשה ומרתקת במימון משרד התפוצותשמטרתה להעצים קהילות יהודיות מסביב לעולם באמצעות חינוך, שיתוף, אומנות ותרבות יהודית. את הרעיון המהפכני מוציאה לפועל תוכנית אור תורה עמיאל בקהילה" מרשת אור תורה סטון, שבניהולה נוסעות משלחות מהארץ לקהילות קטנות ובינוניות. המשלחות מורכבות ממחנך /רב , אמן ואדם נוסף שמחובר לעשייה ישראלית לעברית ואו עלה לארץ מאותו האזור שבו מתקיימת הקהילה. לכל אזור יש צוות שאחראי על יצירת המשלחות וכל התיאום בין ראשי הקהילות השונות לבין המשלחות שיגיעו.

צביה קוסמינסקי מנהלת תכניות אמריקה הלטינית באו"ת עמיאל בקהילה

בשבוע הבא תצא משלחת נוספת לארגנטינה, אחרי שבמאי נסעה משלחת שהותירה רושם עז ומתוק במיוחד (תרתי משמע). לדברי צביה קוסמינסקי – מנהלת תכניות בפרויקט שאחראית על אזור אמריקה הלטינית "אנחנו בקשר עם ראשי הקהילות משרד התפוצות עושה משהו מהפכני בפרויקט הזה. רוצים לחזק את הזהות היהודית בחו"ל. עצם זה שרואים ישראלים מצליחים יוצר גאווה ורצון להרגיש שייכים".

באמריקה הלטינית יש 24 קהילות שאנחנו בקשר עימן. מדובר בקהילות קטנות ובינוניות 300-10,000 מכל הזרמים והעדות היהודיות. "מאוד חשוב לנו לשלב שליחים מעולמות תוכן מגוונים ורבים ככל הניתן. דתיים /חילונים/ מכל העדות והזרמים השונים ביהדות. כל משלחת כזו שנוסעת גם נפגשת עם מספר קהילות שגם בהן יש סוגים שונים של אנשים. הדבר החשוב ביותר הוא שלמי שנוסע יהיה חיבור מאוד גדול לארץ וגם חיבור שפתי לארץ שאליה נוסעים- במקרה של אמריקה הלטינית, נחפש אנשים דוברי ספרדית שיוכלו לדבר עם המקומיים בשפה שלהם והם יוכלו להבין אותם ולהרגיש חיבור"

שליחה מתוקה במיוחד

במשלחת האחרונה שיצאה לארגנטינה במאי לקחה חלק קרינה צ'פלינסקי 51, שוקלטיירית דה קרינה מעין זיוון, שעלתה לארץ מארגנטינה לפני קצת יותר מעשור והקימה יחד עם בעלה את "דה קרינה", מפעל בוטיק לשוקולד בעבודת יד, לצד מרכז מבקרים רחב ידיים, בית קפה וחנות מלאה בכל הטוב שמיוצר במפעל.  

צ'פלנסקי היא דור שלישי ליצרני שוקולד. "סבא שלי הגיע מגרמניה לארגנטינה אחרי מלחמת העולם השנייה. והקים מפעל ליצור שוקולד שאבא שלי המשיך והוסיף לו את התוספות שלו. כך שאני נולדתי לתוך השוקולד והוא חלק מהDNA שלי." בארגנטינה למדה תואר ראשון בכימיה, וגם טכנולוגיית מזון. ותואר נוסף שהכשיר אותה להיות תזונאית קלינית. למדה גם טכנולוגיה ומזון. כשהגיעה לישראל לראשונה יחד עם בעלה היה לה ברור שהיא רוצה ליצור פה שוקולד וזה בדיוק מה שעשו.

קרינה צ'ימפלינסקי בסנטה פה

הבחירה בקרינה כשליחה לארגנטינה שילב את האמנות שלה ביצור השוקולד בשילוב עם סיפור העלייה שלה והחיים בקיבוץ. במסגרת הביקור, העבירה קרינה הרצאות על סיפור חייה, העלייה לארץ, הקמת מפעל השוקולד וכלל גם סדנאות שוקולד חווייתיות ומהנות. "פגשתי אנשים מבוגרים שהילדים שלהם עלו לארץ והם לא יכולים לעלות שמאוד התרגשו וגם בני נוער וילדים שמאוד התלהבו מהמפגש ומהסיפור ומאוד שמחו לדבר עם מישהי שהגיעה מארגנטינה לישראל ויכולה לספר להם על החיים בארץ ממקור ראשון והסיפור ביחד עם השוקולד היה מאוד מרגש ומהנה גם להם וגם לי- זה הזכיר לי למה באתי" היא מספרת "החלום לעלות לארץ שביום יום של העבודה חזר לי ומילא אותי גאווה גדולה להיות יכולה להגיע לארגנטינה בתור ישראלית מצליחה"

באחד מביקוריה בעיר Salta, קהילה יהודית קטנה בארגנטינה, סיפרו אנשי הקהילה שעצם ביקורה של קרינה והמפגש עימה, עורר התלהבות רבה בקרב חברי הקהילה. סדנת השוקולד של קרינה, הפיכה בהם עניין. נציג הקהילה סיפר כי, הם מנסים לארגן פעילויות ואירועים שיחברו את הקהילה, אך בדרך כלל ההיענות נמוכה ומגיעים כ- 10 אנשים.  במקרה של קרינה, המצב שונה, למעלה  מ- 30 משתתפים הגיעו, ביניהם ילדים, נערים ומבוגרים. המפגש היה מאוד מוצלח, וסדנת השוקולד הייתה חוויה מהנה, מתוקה ומשמעותית לכולם.

קהילה היהודית של סלטה, ארגנטינה

"מדובר ברעיון מדהים שתורם גם לי באופן אישי וגם לחברי הקהילות בערים בהן ביקרתי. אני מעריכה את המאמצים שעושה הסוכנות היהודית ותמיד שמחה להגיע לארץ הולדתי למטרה נעלה".

0 0 vote
Article Rating

רקפת פרא

מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק,הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי והחדשות הטובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
Close