ארועיםחדשות טובותחינוך

הצעירים שהחליטו להלהיב את הנוער מזיכרון השואה

אדם טרנסקי מקיסריה לפני גיוס והדס יצחק מאור יהודה בשנת שירות מטעם הנוער העובד והלומד לפני הגיוס לצבא , הכירו בתוכנית המצוינות ליזמות ״מטאור״ – תוכנית יזמות בעלת מיונים קפדניים ביותר בשיתוף עם גופים גדולים כמו חיל האוויר וחברות הייטק רבות, חיפשו במסגרת התוכנית מיזם התנדבותי ואחרי שחבר אחר שיתף אותם כי הוא מתנדב בעמותת מצעד הגבורה הם נחשפו לעמותה ופועלה וקיבלו על עצמם את המשימה לשנות את חינוך השואה בישראל.

כחלק מההכרות שערכו עם העמותה ופעילויותיה, הם נחשפו לתוכנית החינוכית של עמותת מצעד הגבורה והבינו שזה בדיוק הדבר שצריך במערכת החינוך הישראלית – חינוך לשואה מזווית אחרת, כזו שגורמת לאנשים “להתלהב” מזיכרון השואה.

אדם טרנסקי

למרות הריחוק היחסי הם פועלים ביחד ממשרדי העמותה כדי לייצר שינוי. הם מהווים חלק מארגון מצעד הגבורה, שמטרתו ״לגרום לנו להתלהב מזיכרון השואה״, “זה אמנם נשמע מוזר בהתחלה” אומר אדם ,אבל מבטיח כי “המוזרות תתפוגג כשניזכר שזה בדיוק מה שאנחנו עושים בחנוכה, פורים ופסח. מאז ומעולם העם שלנו לא הפך את ניסיונות ההשמדה שלו לימי אבל, אלא להיפך, הפכנו אותם לחגים של גבורת רוח האדם – וזה בדוק מה שאנחנו רוצים לעשות כעת ביחס לזיכרון השואה”.

אדם, בוגר מועצת התלמידים והנוער, שעד לא מזמן כיהן כמנכ”ל סטארטאפ עם 7 עובדים, ומתנדב סדרתי בעבודה עם נוער, צפוי להתגייס עוד כשבועיים ומשקיע את כל זמנו ומרצו בארגון ערב השקה לתוכנית החינוכית שיהיה גם אירוע גיוס כספים להצלחה של המטרה. הוא מספר -המחזור שלי פספס את המסע לפולין בגלל הקורונה ובאופן כללי שורדי השואה החיים הולכים ונעלמים ונדרש שינוי. כשהבנו הדס ואני מה עמותת מצעד הגבורה רוצה לעשות זה דיבר אלינו מאוד והבנו שזה בדיוק הזמן הנכון להתחיל להעביר את זה לנוער.

פעילות מצעד הגבורה בכיתה א1 ביה”ס יצחק נבון

מה ברעיון דיבר אליך בעצם?

ההבנה שיש לנו אחריות ליצור מזיכרון השואה מסורת שנשארת למשך אלפי שנים, בדומה למה שאבות אבותינו עשו בקשר לעבדות ויציאת מצרים בפסח – אנחנו יוצרים את הפסח של המאה ה-21, פשוט ביחס לזיכרון השואה, ובמיוחד עכשיו כשהאנטישמיות בעולם מרימה ראש זה חשוב״

מה כוללת התוכנית החינוכית?

שלושה שיעורים פרונטאליים במסגרתם בני הנוער יחוו את הקשר בין השואה לבין גבורה יומיומית, ברמת הרעיון, הטרמינולוגיה והנחלת המסר כדרך חיים.

משימת בית מעצימה במסגרתה יבינו בני הנוער שגם בני המשפחה שלהם גיבורות וגיבורים יומיומיים.

אירוע התנדבות קהילתי במסגרתו יחוו בני הנוער קשר ישיר עם גיבורי הקהילה ביחד עם המשפחות, לצד כל התהליך המחשבתי הנוגע ל”איך אני ניגש לגיבור/ה”

הדס יצחק

מה בתוכנית החינוכית דיבר אליכם?

התוכנית קצרה ומשמעותית שממש כמו שהיא גרמה להדס ולי להתלהב וגם לרצות לקחת חלק פעיל היא תגרום לילדים של כולנו להתלהב מזיכרון השואה, תוך שילוב עשייה חברתית עם ניצולי השואה, יש גם בונוס” הוא מוסיף, “כל ילד ירגיש הכרת תודה הרבה גדולה להורים שלו, ברגע שיצרוך את התכנים החינוכיים של מצעד הגבורה. כן לטענתם, כל הורה שקם בבוקר לעבודה כדי לפרנס את משפחתו וילדיו, הוא גיבור וגיבורה”.

הדס, שמשרתת בשנת שירות בלוד, פעילה נלהבת של משבר האקלים ושימוש בבגדי יד שנייה מוסיפה – “גם תלמידים ללא אמצעים יוכלו להיחשף ברמה גבוהה יותר לזיכרון השואה, לצד כאלו שלפעמים אינם מרגישים קשורים לסיפור, פשוט כי אנחנו מספרים את הסיפור של כל עם ישראל, מאז ומעולם. מעבר לכך, אנחנו פה לייצר עשייה לאורך זמן, כזו שנשארת עם גיבורי וגיבורות השואה ומחברת ביניהם לבין המשפחות שגרות בסביבתם”

פעילות מצעד הגבורה

ומה עשיתם בעמותה לעזור במסגרת ההתנדבות שלך?

“אחד מהדברים הכי חשובים ליכולת של העמותה להוסיף לפעילות החינוכית שכבר מתבצעת זה כסף ותומכים שיוכלו להעביר את המסר הלאה בצינורות הנכונים ויעזרו לזה לקרות יותר מהר וטוב” מסביר אדם וממשיך. “ולכן החלטנו להרים ערב גאלה לגיוס שותפים לדרך כאירוע גיוס כספים ופניתי לשף שגב משה שהסכים להגיע בהתנדבות ולעשות ארוחת שף מפוארת ל-200 מוזמנים בהתנדבות מלאה. הזמנו אנשי חינוך, אנשים מוכרים וידועים שיקנו כרטיסים במחיר סמלי שכמובן יעבור לעמותה לצורך כך ונציג את התוכנית החינוכית בערב לצד הופעות אומנותיות. את הערב כולו יגיש בהתנדבות השחקן נתי רביץ. צריך להיות ערב מאוד מכובד ומהנה לכל מי שייקחו בו חלק”

אפשר עוד לרכוש כרטיסים?

כמעט ולא נשאר מקום- אבל כן עוד אפשר- בלינק

נראה שהנוער שלנו מצוין ככלות הכל, ועכשיו נשאר רק להחליט, האם גם אנחנו רוצים להאמין בחזון האידיאליסטי והחדשני ולתמוך בהחדרת התוכנית למערכת החינוך –

0 0 votes
דירוג הכתבה

רקפת פרא

מומחית תוכן חיובי וצרכנות חברתית. מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק, הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. הקימה את קטגורית הצרכנות החברתית והראשונה לסקר אותה באופן זה. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי, צרכנות חברתית וחדשות טובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x