מי ששר מאושר

שני ארועי מוסיקה מרגשים נערכים מעבר לים בחודשי הקיץ, ​ ומקהלת מורן הישראלית (ילדים בגילאי 6-18), הוזמנה לייצג בהם את ישראל, עם צלילים מענגים ומשובחים, בניצוחה ובניהולה המוסיקלי של נעמי פארן , מייסדת ומנהלת מוסיקלית של מקהלות מורן, למעלה מ30 שנה.

נעמי פארן מנצחת מקהלת מורן צלמה נגה שדמי

מקהלות מורן נחשבות לכל אורך השנים למקצועיות מאוד בעולם המקהלות בזירה הבינ"ל, ונעמי פארן המייסדת מנצחת ומנהלת מוסיקלית מעל 30 שנה, מאד מוערכת בקרב הקולגות שלה , מנצחים ואנשי מוסיקה ברחבי העולם ,שמבקשים ללמוד ממנה שיטות עבודה ומיזמים חברתיים שהיא יוצאת עם המקהלה.

המקהלה הוזמנה השנה על ידי מקהלת בית הכנסת של לייפציג (Leipziger Synagogalchor)​ לבצע במסגרת "שבוע יהודי" הנערך בלייפציג גרמניה, את יצירתו של ארנסט בלוך "עבודת קודש".

השבוע היהודי, שמתקיים מידי שנה ביוני ונערך בלייפציג גרמניה, בשיתוף הקהילה היהודית המקומית והעירייה. השבוע היהודי הוא אירוע דו-שנתי. לפני שנתיים ציינו את יום השנה ה-170 לייסוד הקהילה היהודית בלייפציג. השבוע היהודי מתקיים מזה שנים בלייפציג ,זו עיר שכל שנה חוגגת שבוע זה בריקודי עם ישראלים ,שירה בעברית וגם ספורט. אפילו קבוצות כדורגל מגיעות.

ואכן, בראשון (30.6) בערב ,הופיעה מקהלת מורן בלייפציג, גרמניה, בפני קהל עצום בתחנת הרכבת​ המרכזית, ביצירתו הנפלאה של ארנס בלוך "מקהלה ישראלית ששרה בעברית מול קהל עצום של גרמנים ואחרים מכל העולם ​ בארועי 'השבוע היהודי'. נערי המקהלה ונעמי פארן חזרו זה עתה מגרמניה.

לדברי נעמי פארן, מייסדת ומנהלת מוסיקלית של מקהלות מורן:"היה אירוע מרגש ועוצמתי מאד. החיבור בין התזמורת​ והמקהלות הגרמניות, עם שירת מקהלת מורן, שייצגה בביצוע זה את ישראל של היום, לצד ההיסטוריה הטראגית היהודית ,היה מרגש עד דמעות. פרק הקדיש נאמר בשתי השפות, העברית והגרמנית ועין לא נשארה יבשה. בנוסף, אחד מבכירי הפרלמנט של סקסוניה נאם נאום חוצב לבבות לפני ביצוע היצירה, על המעשים שנעשו על אדמה זו, והביצוע של יצירה כה נוקבת, שחשובה להם כאמירת סליחה. עצם המעמד הזה, בתחנת הרכבת, עם כל המשתמע, והזמנת מקהלה ישראלית לשיר בעברית עם קנטור ישראלי, הכל יחד ייצר תחושות עמוקות ומרגשו עד דמעות. ​ הרגשתי שזכינו". 

בוידיאו מקהלת מורן שרה בעברית את היצירה- "אדוני צורי וגואלי", חלק מיצירתו הנפלאה של ארנסט בלוך, המבוצעת עם מקהלות גרמניות ומקהלת מורן .

היצירה בוצעה בביצוע מיוחד בתחנה המרכזית של ללייפציג , עם תזמורת הנוער הסימפונית של לייפציג (Leipzigs Youth Symphony Orchestra ), מקהלות מקומיות וכן זמר הבריטון אסף לויטין.
המקהלה הוזמנה כמקהלה היחידה מישראל לחבור לפרויקט ייחודי זה וזמרי המקהלה גם ​ ביצעו מספר קטעי סולו מהיצירה.

בווידיאו , היצירה- קדוש קדוש מלוא כל הארץ . 

מקהלת  מורן מוערכת מאד בלייפציג עוד מהופעתה הקודמת באולם הידוע הגוונדבהאוס, שם ביצעה עם מקהלת הגוונדבהאוס את האופרה ברונדיבר בשנת 2010. האופרה בוצעה שנה אחר כך בישראל ביום השואה הבינלאומי, בנוכחות חברי כנסת ואישים מגרמניה. היצירה שנבחרה השנה נקראת "עבודת הקודש"  מאת המלחין היהודי ארנסט בלוך שהושרה בעברית עם 5 מקבלות גרמניות ומקהלת מורן"

ארוע הExpo בליסבון

בנוסף, מקהלת מורן הוזמנה על ידי האיחוד הבינ"ל למוסיקה מקהלתית- IFCM כמקהלה אורחת, אחת מתוך מספר מקהלות שהוזמנו מכל רחבי העולם, להיות מקהלה מדגימה באירוע חדש מסוגו של הארגון –  EXPO.

במהלך האקספו, המתקיים בליסבון במהלך חודש יולי 2019 , יציגו מקהלות ילדים אלו, מהטובות בעולם, את היצירות שהן שרות, דרכי העבודה ופרויקטים מיוחדים שלהן, בפני מקהלות , מנצחים ואנשי מוסיקה שיגיעו מרחבי העולם לאקספו זה. בקונצרטים באירוע זה תופיע מקהלת מורן ברפטואר מגוון : החל משירה אומנותית (קלאסית), דרך מוסיקת פולקלור ישראלית וכלה ביצירות ישראליות מקוריות שנכתבו במיוחד עבור המקהלה.

בנוסף, תציג נעמי פארן באקספו עם המקהלה ובהדגמתה, בהרצאה מיוחדת,את הפרויקט הקהילתי שלה "מי ששר מאושר", שבמסגרתו משלבת מקהלת מורן מצוינות בשירה בפעילות מגוונת למען הקהילה, יחד עם ילדים ובני נוער בעלי צרכים מיוחדים, ילדים ונוער בסיכון, וילדים חולי סרטן בבית החולים שניידר.

נעמי מאמינה ששירה היא הביטוי האנושי הטבעי והעמוק מכולם אשר יצור גשר בין אנשים, תרבויות ועמים: "עלינו להטמיע את תרבות השירה בתוכנו כדי שנוכל להיות אנשים טובים יותר, רגישים יותר ותורמים יותר לסביבה".

בימים אלו נבנה בעמק חפר, ביזמתה של נעמי 'הבית לשירה' – מרכז ארצי ובינלאומי, פנינה תרבותית המטפחת מצוינות ותורמת לקהילה.

https://english.leipzig.de/detailansicht-news/news/shalom-jewish-week-in-leipzig-2019/

רקפת פרא

מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק,הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי והחדשות הטובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
Close
Close