מדור פרסומי

הדרך הטובה ביותר לזכות להחזר מס על משכנתא כאשר עוברים דירה

בשעה טובה! דלת הדירה החדשה נפתחת לרווחה, מגשימה את חלום הנכס הפרטי אותו הגיתם בלילות ארוכים, כאשר עול תשלום דמי השכירות העיק עליכם, ולא נתן לכם מנוח. כדי להגיע לדירה משלכם חתמתם על משכנתא עם התחייבות של החזר במשך מספר שנים.

יש לנו חדשות טובות בשבילכם, ייתכן מאוד ואתם זכאים בהחזר מס משכנתא! אילו מקרים יזכו אתכם? מהם התנאים להחזר מס משכנתא? איך מגישים בקשה להחזר מס? מבטיחים לא לעזוב אתכם עד שהכל יהיה ברור ומחוור לחלוטין. אתכם לאורך כל המאמר.

2 הדרכים המרכזיות לקבלת החזר מס משכנתא

תשלום חוב המשכנתא' גובה מכם מדי חודש סכום ניכר' שמכרסם ברעבתנות במשכורת שלכם/ אתם בטח לא תתנגדו לקבל החזר מס משכנתא. אם תעמדו באחד משני התנאים הבאים, מסתבר שהחזר המס אוטוטו בדרך אליכם.

  1. החזר מס משכנתא בגין תשלום פוליסת ביטוח חיים 

טרם שהעברתם את הריהוט לדירה החדשה באמצעות הובלת דירות, הודיע לכם הבנק כי לא יוכל לאפשר לכם לקחת משכנתא, אלא אם כן תרכשו פוליסה של ביטוח חיים לכיסוי ביטוחי. הבנק דורש התחייבות זה כדי שגם בקרות מקרה ביטוחי של תאונה או מחלה, הוא יוכל לגבות את תשלום המשכנתא. הבשורה הטובה: סעיף 45א' לפקודת מס הכנסה קובע, כי משלמי משכנתא חודשית המבוטחים בפוליסה של ביטוח חיים, זכאים להחזר של 25% מגובה הפוליסה. גובה סכום התשלום החודשי לחברת הביטוח הינו ביחס לגובה המשכנתא המשולמת מדי חודש.

חשוב שתדעו שסכום החזר מס משכנתא זה, אולי נדמה מועט בהסתכלות של כאן ועכשיו, אולם במבט רחב, חיסכון המס עשוי להצטבר לכם במשך השנים לסכום גבוה של עשרות אלפי שקלים. כאשר לדוגמה: אם לקחתם על עצמכם משכנתא חודשית של 3,000 ש"ח למשך 25 שנים, וסכום דמי הביטוח הינו 150 ש"ח חודשיים, יוצא שבשנה, תשלום הביטוח הוא 1,800 ש"ח וב-25 שנים הסכום מצטבר לכדי 45,000 ש"ח. אם נחשב 25% מתוך סכום זה להחזר מס למשכנתא, נגיע לחיסכון של 11,250 ש"ח. אתם מתנגדים לחיסכון של סכום נאה שכזה?!

תוכלו להתייעץ עם יועץ משכנתאות לגבי החזר המס לו אתם זכאים, הניסיון הרב שלו במשכנתאות ובהחזרים עשוי להיות לטובתכם, מה גם שהוא ידע לקרוא את האותיות הקטנות ואת הסעיפים הזעירים, ויוכל לדאוג שתקבלו את ההחזר הגבוה ביותר.

  • החזר מס משכנתא לעצמאיים שעובדים מהבית

מסלול ההחזר השני פונה למגזר מסוים מאוד: עובדים עצמאיים. מס הכנסה מחשיב הוצאות אחזקה של משרד כהוצאות מוכרות למס. במידה ועצמאי מנהל את העסק מביתו, הוא רשאי להגדיר את הבית כמשרד, כשמס הכנסה מכיר בהוצאות למטרות ייצור הכנסה, כהוצאות מוכרות למס. כך למשל, עצמאי שעובד מהבית יוכל לכלול תחת סעיף ההוצאות המוכרות: הוצאות ריבית המשולמת לצורך המשכנתא, ארנונה, חשמל, מים ועוד. 

בסוף השנה כאשר יגיש את פירוט הכנסותיו, יוכל לנכות מהן הוצאות המוכרות לצרכי מס, מה שעשוי להיות משמעותי ביותר עבורו.

הליך הגשת בקשה להחזר מס מול מס הכנסה – כך תעשו זאת נכון

  • במידה ואתם משלמים מדי חודש על כיסוי ביטוחי, ואתם מעוניינים להגיש בקשה להחזר, עליכם לגשת ללשכת פקיד שומת המס ולהגיש לו באופן ידני טופס 135 חתום, וכן, אישור שנתי מטעם חברת הביטוח אצלה בוטחתם בביטוח חיים. בנוסף, עליכם לצרף גם פרטי חשבון בנק ואסמכתא בנקאית, לשם יוכלו להעביר את סכום ההחזר במידה ותימצאו זכאים. אין אפשרות להגיש מסמכים אלו בצורה מקוונת באתר רשות המיסים.
  • עצמאים העובדים מהבית, ומעוניינים להגיש בקשה להחזר בפירוט כל ההוצאות המוכרות למס, צריכים להגיש מספר טפסים:
  •  
עצמאי העובד מהבית בעל הכנסה שנתית גבוהה מ-60,000 ש"חעצמאי העובד מהבית בעל הכנסה שנתית נמוכה מ-60,000 ש"ח
סוג הטופסטופס 1031 – טופס זה הינו דין וחשבון על סך כל הכנסות העסק במשך כל השנה.טופס 137 – דו"ח שנתי מקוצר
עד מתי ניתן להגיש?עד תאריך 30 באפריל החל בשנה שלאחר שנת הגשת הבקשהעד תאריך 30 באפריל החל בשנה שלאחר שנת הגשת הבקשה
למי להגיש ובאיזה אופן?יש להגיש את הטופס גם בצורה מקוונת באתר רשות המיסים, וגם באופן ידני, ללשכת פקיד השומה.ניתן לשלוח את הטופס באינטרנט, מבלי לטרוח להגיע ללשכת פקיד השומה.
טפסים נלוויםאסמכתא בנקאית ופרטי חשבון לצורך החזראסמכתא בנקאית ופרטי חשבון לצורך החזר

טפסים אלו מפרטים את כלל ההוצאות המוכרות למס לאותה שנת מס. בטפסים ישנן הוראות לצירוף של תיעוד ומסמכים לגבי הוצאות אלו.

חוק ההתיישנות חל על הבקשות לאחר 7 שנים, כך שניתן להגיש בקשה רטרואקטיבית, עד שש שנים אחרי שנת המס של הבקשה. יש להגיש בנפרד, טפסים עבור כל שנת מס.

0 0 votes
דירוג הכתבה
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x