ארועיםהשראהחדשות טובות

להקה חברתית במלוא מובן המילה!

אמנות המחול והריקוד היא אחת האומנויות החשובות והאקסלוסיביות בעולם. וגם בתחום הזה יש לישראל הרבה מאוד מה להציע בזירה הבינלאומית. להקות מחול ישראליות רבות משמשות מודל לכוריאוגרפים מובילים בעולם והשראה לרבבות צרכני מחול. להקות מחול ישראליות מופיעות ברחבי העולם ומביאות למדינה כבוד רב והזדמנות נוספת לגאווה ישראלית. אך גם בין הלהקות המעולות הקיימות בישראל- וכאמור קיימות הרבה יש להקה אחת שהלכה עם האמת החברתית שלה יותר רחוק מהשאר והיא מקיימת באופן יום יומי את האמת האומנותית שלה ומביאה אותה לידי ביטוי לא רק במופעים שהיא מעלה שגם הם חברתיים ובועטים אלא בעשייה חברתית יום יומית של חבריה.

בימים הקרובים תעלה בהופעת בכורה הצגת המחול החדשה "מלכת השלג," של להקת המחול קולבן דאנס, אותה ייסד ומנהל הכוריאוגרף אמיר קולבן לפני עשרים ושלוש שנים. קולבן שהופיע ורקד בלהקות מחול שונות כבת שבע ועוד, החליט להעביר את השפה הייחודית שלו לעולם דרך המחול העכשווי, המוקפד, המטלטל, מעורר המחשבה ובעל האמירה הנוקבת בשדה החברתי או האישי. ובשונה מלהקות מחול מבצעות אחרות, בלהקה הזו הרקדנים כולם שותפים מלאים ופעילים בתהליך וביצירות.

הלהקה חיה ונושמת את הווייתה המורכבת והטעונה של ירושלים, ומגיבה עליה כאן ועכשיו, הלהקה משלבת בעבודתה מיומנות כוריאוגרפית ותעוזה אמנותית הבאים לידי ביטוי בפיזיות, אתלטיות ומורכבות טכניות הראייה הייחודית של קולבן עצמו את החשיבות של הריקוד כאמצעי לביטוי, מאפשרת לרקדנים שלו להתחבר לגוף שלהם ולקיים שיח פתוח אתו דרך המחול.

הגוף כאמצעי להעברת מסרים ולא המטרה

התפיסה שלי את הריקוד היא ככלי להעברת מסרים דרך הגוף והתנועה שלו בשיתוף פעולה עם מוסיקה ותלבושות. "לריקוד הרבה מאוד כוח ודרכו ניתן להעביר תחושות רגשות וסיפורים שלמים בלי מילים. אחד מהדברים הכי חשובים מבחינתי ככוריאוגרף כמורה לריקוד וכמנהל אומנותי הוא הקשר של הרקדנים עם הגוף שלהם ועם עצמם". הוא אומר. ויש לו תפיסה מאוד מרעננת גם לגבי עניין המשקל של הרקדנים שלו:

אמיר קולבן מנהל אומנותי וכיאורוגרף קולבן דאנס

"אף פעם לא הצטיינתי בקנאות כלפי המשקל של הרקדנים שלי" הוא אומר. "אני לא שוקל בשום שלב אף רקדן לא באודישנים ולא בחזרות ולא בכלל. מה שחשוב לי ביותר הוא החיבור הטבעי של הרקדנים עם הגוף שלהם שמתבטא על הבמה דרך התנועה וההבעות שלהם- חשוב שהם יאהבו את עצמם ואת הגוף שלהם ואת מה שהם עושים ולא ירגישו שהם עבדים למחול או למופע" בתחום הזה הלהקה מאפשרת לרקדנים להיות הם עצמם בלי להיכנס להם לתוך החיים ובנוף המחול הישראלי וגם בעולם מדובר בתופעה מרעננת וחריגה למדי.

כאב לשניים וסב לשלושה נכדים, קולבן מאמין שהמחול הוא דלק ואנרגיה שלו לחיים שבאמצעותו הוא יכול לא רק לבטא את עצמו אלא לבטא רעיונות חברתיים ואפילו פוליטיים (לא במובן המפלגתי). מופע ריקוד בשם השתיקה שנולד מתוך תנועת ה METOO ויוצא נגד ההשתקה.  השקט שבין המלים הוא המקום שבו נאמרים הדברים החשובים ביותר.

נוער מחולל שינוי!

אחד מהדברים המיוחדים מאוד בלהקת קולבן דאנס היא הרוח החברית המנשבת בה ובכל חבריה. לפני שנתיים כחלק מתחושת המחייבות האישית של קולבן לחלוק את השקפת העולם שלו לכל ,אחד מהדברים שהוא גם אוהב וגם חש מחויב לעשות אוהב וגם מרגיש חובה לעשות הוא להנגיש את המחול לקהלים מגוונים ככל הניתן- ובעיקר לילדים, ולנוער בסיכון. "היה לי סוג של חזון ללמד מחול אוכלוסייה שתוכל דרך המחול ליצור חוויות חיוביות משמעותיות" את המפגש הראשון שלו עשה קולבן בגיל 17 כשכמה מבנות כיתתו שלמדו מחול הציעו לו להצטרף.

מלכת השלג

הוא נדלק על העניין והחל להתאמן ומאוחר יותר התגייס לשירות חי"ר בנח"ל וכשסיים אותו מצא את דרכו חזרה לעולם המחול. "עבור נוער או נשים שעברו חוויות גוף קשות היכולת להזיז את הגוף ולבטא את עצמם באמצעותו הוא חלק מתהליך קבלה והשלמה שיכול לאפשר להם שפה למה שלא ניתן לומר" הוא מספר. "חיפשתי ארגון שאיו אוכל לעבוד עם המחול בהתנדבות עם הלהקה ומצאנו את עמותת החוט המשולש שעובדת עם נשים צעירות ונערות במצוקה שמחברת את הנוער חזרה לחברה והמשפחה. גם דרך אומנות ומוסיקה. עברנו תהליך משותף וכעת אנחנו מרשים לעצמנו לפנטז על האפשרות לקחת את המודל הלאה לקהלים נוספים ולהרחיב את ההשפעה החיובית של המחול על קהלים רבים ועל קהלים שחווים מצוקה בפרט"

העולם תמיד מורכב לבני הנוער, וכיום החשיבות של התנועה אולי יותר חשובה מבעבר בגלל הניוון שיוצרים המסכים, בנוסף החשיפה של הנוער לתכנים והבחירה שהם עושים לגבי דימויי הגוף שלהם יכולה גם לגרום להם להתרחק ולכן מאוד חשוב לי דווקא לקרב את בני הנוער למחול. זה לא טיפול אבל לפעילות יש השפעות חיוביות מאוד".

במסגרת הפעילות החברתית ההתנדבותית שמקיימת הלהקה, בסטודיו לריקוד בירושלים נפגשות להן 10 נערות בנות 15-18 וחוות חוויה חיובית דרך הגוף – באמצעות הריקוד., שמאפשרת חיבור מחדש איתו, בכל הקשור לביטחון עצמי ודימויי גוף בריא בעזרת הריקוד, לייצר עבור הנערות סביבה בטוחה, התנסויות וחוויות טובות ביחד עם זה ללמד אותן גם על התמדה, משמעת וכלים לחיים.

דוגמה מתוך המופע "על השתיקה" שנולד מתוך תנועת ה METOO ויוצא נגד ההשתקה. של הלהקה

"המופע החדש "מלכת השלג" נוצר בהמשך לשיח שהתקיים בין קולבן לנכדתו יובל בת ה-7 התוודע לעלילת הסרט פרוזן שסחף ועודו סוחף את הילדות והוא החליט שזה יכול להיות יופי של בסיס למופע חדש שמעבר לסיפור העלילתי יוכל להעביר את הצופים גם תהליך חשיבה ובחינה של הערכים .

לדבריו: "המופע 'מלכת השלג' נוצר מתוך רצון להעניק לנכדות שלי את החוויה הממשית של הסיפור המופלא הזה, ולא דרך מסכי הטלפון החכם או הטלוויזיה. מצאתי שסיפור קסום זה לא רק מעורר בי השראה, אלא הוא מורכב ומעורר מחשבה על מקומם של הטוב והרע בחיינו, על האפשרות שלנו לבחור ביניהם, ועל מה שנחוץ כדי שנלך בדרך הנכונה".

המופע מציג את סיפורם של קאי וגרדה, חברי ילדות ששד ממזרי ומלכת שלג קרה מפרידים ביניהם. גרדה מחליטה לצאת למסע הרפתקאות במטרה להציל את קאי ולהחזיר אותו הביתה. במהלך המסע המפרך היא פוגשת קסמים וכשפים, שודדים ומלאכים שמובילים אותה לארמון של מלכת השלג, אי שם בצפון הרחוק, בו היא מוצאת את קאי. 

גרפיקה iTZODESIGN

"היכולת של ילדים וגם מבוגרים יכולים להיחשף באמצעות המופע לא רק למסרים הנובעים מכוחה של העלילה אלא גם לשפה המיוחדת של המחול וכמובן המוסיקה האלמותית של מוצרט, יוצרת הרבה מאוד ערכים מוספים. הרעיון של הערבות ההדדית והעובדה שבסופו של דבר כחברה לכל אחד מאיתנו יש אחריות גם על מה שקורה באופן כללי עוברת גם היא במופע דרך ההתגייסות לסייע לגרדה למצוא את חברה ולהתגבר על המגבלות והמכשולים שהדרך תציב בפניה- גם פה יש מסרים מאוד חשובים חברתיים"

את המימון לפעילות החברתית החשובה מממנת הלהקה לגמרי בעצמה מההכנסות עבור המופעים שלה לאורך השנה וכמובן מחפשת תמיד אפשרויות נוספות לשיתופי פעולה וחיבורים שיוכלו להרחיב את ההשפעה של המחול על קהלים נוספים. "אפשר לסגור את המעגל וגמרי לומר שבאמצעות הגעה למופע מלכת השלג בעצם תורמים המגיעים גם להשפעות המידיות של הדור הצעיר והמשפחה שתצפה במופע ובאופן עקיף גם להמשך הפעילות החברתית החשובה של הלהקה. בנוסף באופן קבוע חלק מהכרטיסים נתרמים למשפחות מעוטות יכולות ולעמותה של ילדי אסירים. במטרה להנגיש תרבות "גבוהה" לאנשים שככל הנראה לא היו יכולים לממן אותה.  "

מופע הבכורה למופע "מלכת השלג" יעלה ב-יום ג' ה-23 ביולי 2019 בשעה 17:30 במרכז סוזן דלל, תל אביב. לרכישת כרטיסים: 03-5105656 

0 0 vote
Article Rating
תגיות

רקפת פרא

מייעצת ומסייעת לחברות וארגונים בתחום השיווק,הדיגיטל והתוכן. עוסקת בכתיבת חדשות טובות משנת 2018 דרך כתיבה במדור החדשות הטובות באתר Mako ועריכת האתר מאז ינואר 2019 וניהולו השוטף בהתנדבות. רואה בסיקור חדשות טובות שליחות ופועלת לייצר חדשות כאלו בעצמה. מרצה באוניברסיטאות וארגונים בתחום התוכן החיובי והחדשות הטובות וכמו כן מחברת בין גופים וחברות לטובת פעילות חברתית וצרכנות חיובית.
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
Close