בריאותחדשות טובות

האם כסף יכול לעשות אותנו מאושרים כשאנחנו משקיעים אותו במקומות הנכונים?

מחקר בפסיכולוגיה מראה כי השקעת הכסף בחוויות חיים מובילה לאושר גדול יותר בהשוואה להשקעתו ברכוש. ולמרות שיתכן ונחשוב כי מדובר בחוויות חיים ״יקרות״ כגון חופשה בחו״ל או קורס צניחה, נופתע לגלות כי הכוונה היא גם לחוויות חיים יומיומית כגון יציאה לתיאטרון או בירה עם חברים, חוויות אשר מספקות את הצורך לקשר חברתי וגורמות לנו להרגיש חיים. במקרה זה, ההשפעה החיובית לא תהיה רק עלינו אלא גם על הסובבים אותנו, כך שיצאנו בטוב משני כיוונים, גם אם המטרה היא להיטיב עם עצמי, עם האחר או שניהם.

ריאן האוול, מנהל המחקר, אומר כי מחקר זה מחזק תאוריית ״צורך בסיסי״, שטוענת כי השקעת הכסף במקום שמגביר סיפוק של צורך פסיכולוגי, תביא לרווחה הגדולה ביותר.

המשתתפים שלקחו חלק במחקר, התבקשו לענות על שאלות בנוגע לרכישותיהם האחרונות, ותשובותיהם הראו כי ״רכישת חוויות״ מייצגות ערך של השקעה כספית נכונה ואושר רב יותר, הן להם ולסביבתם. הם גם ציינו כי חוויות אלו גרמו להם לסיפוק ולאושר גדול יותר ללא קשר ב״מחיר החוויה״ או גובה הכנסתם. נקודה חשובה נוספת שהועלת היא כי החוויות הובילו לשביעות רצון לטווח הארוך – ״החוויות שנרכשו נטבעו בזכרון״ אמר האוול. ״אנחנו לא נוטים להשתעמם מזכרונות שמחים כמו שקורה לנו מרכוש״.

“אנשים עדיין מאמינים כי יותר כסף יעשה אותם יותר מאושרים, למרות 35 שנים של מחקרים המראים את ההפך,” אמר האוול. “אולי אמונה זו מחזיקה מעמד מכיוון שכסף גורם לחלק מהאנשים להיות שמחים בזמנים מסויימים, לפחות כשהם משקיעים אותו בחוויות חיים״.

המחקר נוהל בידי ריאן האוול, עוזר מרצה לפסיכולוגיה באוניברסיטת סן פרנסיסקו וגרהאם היל (San Francisco State University and SF State graduate Graham Hill).

0 0 votes
דירוג הכתבה

טומס שטיין שניידר

בן 33, גר בגליל. מטפל ברפואה סינית, דיקור וצמחי מרפא
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x